Днес и утре в Брюксел се провежда Европейският съвет, на който ще заседават лидерите на страните членки на ЕС. Най-важната задача пред тях е да изберат наследник на Жозе Мануел Барозу начело на Европейската комисия.
Въпреки разногласията след изборите за Европейски парламент на 25 май, по всяка вероятност поста ще заеме Жан-Клон Юнкер, бивш премиер на Люксембрург и председател на еврогрупата. Юнкер е кандидатът на Европейската народна партия, която спечели най-много места в европарламента. Основният му опонент беше Мартин Шулц от Партията на европейските социалисти и демократи, който досега беше председател на Европарламента.
Още в неделя миналата седмица стана ясно че лидерите в ЕС се доближават до сделка за Юнкер, след като девет леви правителства обявиха подкрепата си той да стане председател на Еврокомисията. Меркел в замяна заяви, че ще подкрепи социалдемократа Мартин Шулц да остане на поста председател на Европарламента.
Британският премиер Дейвид Камерън, който е най-големият противник на кандидатурата на Юнкер за шеф на ЕК, не закъсня с реакцията си и заяви, ще че поиска гласуване за поста. Такъв ход би бил безпрецедентен, защото председателят на Европейската комисия трябва да бъде избран с единодушие.
Камерън обаче е заплашен да остане в изолация след едно такова гласуване, защото изглежда лидерите в ЕС вече са постигнали споразумение. Британският премиер се опасява, че Юнкер подкрепя прекалено тясна политическа интеграция в ЕС и че може да блокира реформи в съюза.
В сряда Меркел заяви, че според нея не е проблем, ако Юнкер бъде избран без пълно единодушие. Срещата на върха се очаква да започне късния следобед или вечерта и ще продължи и в петък, когато ще бъде подписана икономическата част на споразумението за асоцииране с Украйна.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар