Със 171 гласа "за", три "против" и пет "въздържал се" парламентът освободи лидера на социалистите Сергей Станишев. "За" гласуваха депутати от ГЕРБ, БСП и ДПС, както и трима независими депутати. "Против" бяха двама от ГЕРБ и един от БСП, а петима от ГЕРБ се въздържаха. Станишев подаде оставка като депутат, за да отиде в Европарламента.
След като два дни поред парламентът не събра кворум, за да гласува оставката на Станишев, днес депутатите от ГЕРБ се включиха в сутрешната регистрация и осигуриха нужните гласове. От "Атака" не влязоха в пленарната зала. Лидерът на партията Волен Сидеров е в Москва.
В четвъртък лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обеща да подкрепи оставката на Станишев, но предупреди "тройната коалиция" БСП, ДПС и "Атака", че е добре да осигурят кворума, така, както го направили при гласуването на спорния закон за Сметната палата.
Освобождаването на Станишев преди 1 юли беше нужно, защото тогава започва да тече мандатът му като евродепутат и той изпада в несъвместимост. За Европарламента е достатъчно, че той е подал оставка, но според някои юристи българското законодателство изисква тя да бъде гласувана.
Днес положиха клетва новите народни представители от ГЕРБ, които ще заместят в парламента избраните за евродепутати Томислав Дончев и Емил Радев. На мястото на Дончев в парламента влиза бившия общински съветник от Габрово Петко Тотев, а на мястото на Радев - председателят на младежката структура на ГЕРБ във Варна Даниела Панайотова.
Дневник
Коментари
Добави коментар