Италия ще поведе групата на страните, които опитват да блокират опитите на САЩ и Германия да разширят обхвата на санкциите на Запада срещу Русия на среща на върха на ЕС, съобщи "Файненшъл Таймс".

Вашингтон иска от ЕС да притисне Москва със санкции, насочени срещу цели сектори на руската икономика, сред които са енергетиката, финансите и отбранителната индустрия. Дан Фред, пратеникът на САЩ по въпросите на санкциите, посети Брюксел, което е знак, че американската страна е готова за въвеждане на трети кръг санкции, но иска да действа заедно с ЕС.

"САЩ посочиха ясно: не очакват налагане на третия кръг санкции в петък, но искат той да е в готовност, така че да може да бъде въведен бързо, ако това се окаже необходимо", заяви посланик на страна от ЕС и добави, че все повече и повече страни са на мнение, че санкциите на европейските държави трябва да бъдат разширени.

През последните дни Германия заяви ясно подкрепата си по отношение на въвеждането на широк кръг санкции срещу Москва в следствие на продължаващото насилие в Украйна и изпращането на тежко въоръжение и подкрепления през границата с Русия.

"Няма видимо подобрение по начина, по който ми се иска, особено предвид, че има примирие от почти седмица… Ще трябва да обсъдим начина, по който ще продължим със секциите в зависимост от развоя на събитията през следващите часове", заяви германският канцлер Ангела Меркел преди срещат на върха в Белгия.

Президентът на Украйна каза, че примирието е заплашено, а значителен брой украински войници са били убити, независимо от прекратяването на огъня и поиска Русия да вземе реални стъпки към деескалиране на ситуацията и да престане да снабдява сепаратистите.

Позицията, заета от Германия я поставя начело на група държави, които се обявяват за засилване на санкциите. Сред тях са Великобритания, Швеция, Дания, Полша, Румъния и балтийските държави. Франция, Холандия и Ирландия най-вероятно също ще последват техния пример.

Италия от своя страна възнамерява да се противопостави  на санкциите и ще се опита да предотврати налагането на наказателни мерки срещу Русия. Рим е на мнение, че дипломатическите действия на ЕС трябва да са съсредоточени в подпомагане на Порошенко при постигането на мирно споразумение и да подкрепа за Киев в преговорите по цената на руския газ с "Газпром". Италия е на мнение, че не би било мъдро да Москва да бъде заплашвана със санкции, понеже това би довело до повишаване на напрежението в момент, в който Киев подписва договор за свободна търговия с ЕС.

Външният министър на Италия Федерика Могерини изрази ясно позиция против налагането на прибързани санкции срещу Русия. Тя се ползва с подкрепата на Австрия, Испания, Кипър, Гърция, Словакия, Унгария и България. "Противопоставяне на санкциите от страна на Италия става все по-силно", коментира европейски дипломат.

Страните от Европейския съюз се притесняват относно последствията от охлаждане на икономическите отношения с Русия, тъй като тя доставя 30% от природния газ за Европа. ЕС има повече от десет пъти по-голям търговски оборот с Русия, отколкото САЩ. Опонентите на позицията на Италия посочват, че правителството ѝ се притеснява за ефектите от санкциите върху енергийната фирма "Ени" и банковата група "Уникредит".

Водещи американски фирмени асоциации също се противопоставиха на налагане на нови санкции. 

dnevnik.bg