Мнозинството от младите двойки до 35 години в България харчат всичките си приходи през месеца и не успяват да спестяват.

Това показват резултатите от проучването "Съвременните двама" за доходите, разходите и спестяванията на модерните двойки и ролите на партньорите при формирането и управлението на бюджета на домакинството, съобщиха организаторите на проучването.

Изследването е съвместен проект на агенцията за маркетингови проучвания "Ноема" и пиар агенцията AMI Communications България.

Според данните две трети от младите хора до 35 години в страната (68%) не успяват да спестят от приходите си. В малките градове и селата техният дял е по-висок (80%) от този в София (60%) и големите градове (63%).

Данните от изследването сочат също, че младите двойки без деца (36%) спестяват по-често от тези с деца (28%).

От проучването се вижда, че в 69% от случаите и двамата партньори имат доход от работна заплата, пенсия или социални помощи, но при една четвърт от двойките (26%) само единият партньор получава приходи. Изследването показва, че докато в столицата най-често и двамата партньори получават доходи (90%), голям дял от домакинствата в малките градове (38%) се издържат от доходите само на единия партньор.

Според проучването в по-голямата си част спестяванията на анкетираните домакинства (48%) не се инвестират дългосрочно, а се насочват за покриване на нуждите на домакинството.

Едва 28% от анкетираните млади хора влагат спестяванията си в банкови депозити, 7% - в недвижими имоти, и само 4 процента ги използват за започване или разширяване на бизнес.

Вести.бг