Бившият главен редактор на британския таблоид "Нюз ъв дъ уърлд" и бивш съветник на премиера Дейвид Камерън Анди Коулсън беше осъден днес на 18 месеца затвор заради незаконните подслушвания, довели до закриването на вестника.

Съдебното дело за подслушванията продължи 8 месеца. На 24 юни магистратите оправдаха бившата главна редакторка на изданието Ребека Брукс и признаха за виновен главното действащо лице в скандала Коулсън. Той е бил наясно с подслушванията и не само, че не ги е пресякъл, а и е насърчавал тази позорна практика.

"Нюз ъв дъ уърлд" бе обвинен за подслушване на стотици хора - повечето известни личности, за да се извадят клюки за тях в таблоида. Последвалият скандал принуди собственика Рупърт Мърдок да закрие вестника през юли 2011 г. Полицейското разследване доведе до 126 ареста. /АФП