Жан-Клод Юнкер, номиниран от европейските ръководители за председател на бъдещата Европейска комисия, иска жени кандидатки в екипа си, за да не бъде отхвърлен от Европейския парламент, ако равенството не бъде спазено, съобщиха източници от антуража му.

Досегашната комисия включваше девет жени при общо 28 комисари. Това равновесие е заплашено, защото предложените кандидати за момента са мъже, подчерта източникът. Юнкер ще подложи кандидатурата си на гласуване от евродепутатите на 15 юли. Ако бъде одобрена, той незабавно ще започне да изгражда екипа си.

"Предвид заявените намерения от правителствата той се страхува, че ще се озове само с две-три жени в екипа си, когато поиска одобрение на екипа си през октомври от Европейския парламент и може да бъде отхвърлен само защото не е спазил равенството", съобщи близък източник до бившия люксембургски премиер.

Ако бъде избран начело на изпълнителния орган, той иска в екипа си комисари с "впечатляващо минало в националната и европейската политика", заяви Юнкер в интервю за АФП. Той не изключи да оттегли кандидатите, които нямат желания профил и иска от правителствата да му представят списък с двама до трима кандидати, задължително единият от които да е жена, и списък с исканите постове", уточни източник от антуража му.

"За момента предполагаемите комисари са предимно мъже и екипът може да се окаже съставен от 26 мъже и 2 жени с 10 кандидати за голям икономически пост", иронизира близкият до бившия премиер източник. Началото беше поставено с номинирането от Финландия на бившия премиер Юрки Катайнен, който стана временно изпълняващ длъжността на своя сънародник Оли Рен като еврокомисар по икономическите въпроси, един от най-важните в Комисията. Германия и Австрия номинираха отново настоящите си комисари Гюнтер Йотингер и Йоханес Хан, и двамата мъже.

Юнкер иска да спре това движение. "Ако правителствата предложат жени, техните кандидати ще имат по-големи шансове за получат пост на заместник председател и важен ресор", уверяват от антуража на бившия люксембургски премиер. Всеки кандидат ще бъде подложен на обсъждане в Европейския парламент, който може да го отхвърли преди да гласува доверие на целия екип. /АФП