Германия няма право да изисква от съпругите и съпрузите на турските граждани, живеещи в страната, да говорят немски, за да получат виза, постанови Съдът на Европейския съюз.

От 2007 г. Германия постави условие желаещите да се присъединят към своя партньор в страната да докажат, че имат поне базови познания по немски език. Мярката действа за гражданите на държави извън ЕС и засяга визата за постоянно пребиваване на основания събиране на семейства, пояснява "Ройтерс".

Според Берлин по този начин се води борба с уредените и принудителните бракове и се стимулира интеграцията в германското общество.

Конкретният случай засяга турски гражданин, който живее в Германия от 1998 г., но през 2012г. на съпругата му е била отказана виза, защото тя не говорела немски.

Според съда тази политика противоречи на споразумение между ЕС и Турция от 70-те години на ХХ век, съгласно което няма да има нови ограничения върху свободата на установяване на турски граждани на територията на ЕС. Днес в Германия живеят поне 3 милиона души с турски произход и около половината от тях са с германско гражданство.

Делото засяга само турските граждани, но съдът допълва, че по принцип езиковата бариера пред чужденците не съответства на големината на проблема.

"Дори да допуснем, че има резон в мотивите на германското правителство, че е в обществен интерес да бори по този начин с принудителните бракове, смятаме, че изискванията да се владее немски език надхвърля реалната необходимост", се казва в решението на съда. Властите трябва да преценят цялостната картина, а не автоматично да отказват визи за събиране на семейства само защото кандидатът не владее достатъчно език, допълват съдиите.

Решението на Съда на Европейския съюз е окончателно и не подлежи на обжалване.

dnevnik.bg