Шуменската екоинспекция започва в понеделник засилени проверки във фирмите за изкупуване на черни и цветни метали. Причината е, че на 14-ти влизат в сила разпоредби на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/, според които скрап могат да продават само юридически лица, но не и граждани, съобщиха от РИОСВ.
Съгласно същият закон след тази дата физическите лица ще могат да предават старо желязо само безвъзмездно. Това обаче трябва да става на специални общински площадки, каквито на територията на областта все още няма, въпреки големия период, който законодателят им бе дал.
Така реално от понеделник хората няма да могат да се освободят с ненужните си метални отпадъци срещу пари. Още по-голям е проблемът за собствениците на стари коли, които също няма да могат да ги продават, нито пък да ги предават безплатно.
„Ще създадем нужната организация всичко да се реализира в рамките на закона“, каза зам.-кметът по строителство и екология на Шумен Иван Йонков. Той обясни, че бъдещата общинска площадка ще бъде до бившето опитно поле, но не се ангажира с дата, от която тя да заработи.
Проверка на ШУМ.БГ в два шуменски пункта за скрап днес показа, че няма особен наплив от граждани, желаещи да се възползват от последната възможност да вземат някой лев от старо желязо. Управителка на една от фирмите, пожелала анонимност, коментира, че новият закон ще направи бизнеса сенчест и освен това ще доведе до съкращаване на служители. Фирмата й вече обмисляла да закрие площадките си в Нови пазар и Велики Преслав, където скрап продавали основно физически лица.
На територията Шуменска област разрешително за работа с отпадъци от метали имат 15 фирми, които разполагат с 24 регистрирани площадки. Само през 2014-та екоинспекторите от РИОСВ-Шумен са извършили в тях 22 проверки и са им написали наказателни постановления за 83 хил.лв.
По-късно от БСК и браншовите организации изпратиха декларация по темата. Прилагаме файл.
ШУМ.БГ
Коментари
kafedjiqta
РИОСВ,аджаба проверява ли тези вендинг автомати за кафемашини каква вода пускат,много често водата от тях е пълна с бактерий,няма никаква профилактика там,много рядко съм виждал как някой найстина имат филтри за пречистване на водата.Трябва да се видят тези кафемашини,там е ужас!така също производителите на безалкохолно,има няколко тука в града.
смръдльо
kafedjiata ти наЙстина обичаш "Й". Бактерий да не е някой римски император
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
свой
Безумния закон го прие през 2012 групата на Бойко, който поиска да монополизира и този бизнес и да смачка всички дребни и средни фирми в бранша... през 2012 само неговата фирма имаше договор с над 200 общини безвъзмездно да приема от граждани скрап... сега берем "плодовете" от мъдрото решение на Боко
свой
Безумния закон го прие през 2012 групата на Бойко, който поиска да монополизира и този бизнес и да смачка всички дребни и средни фирми в бранша... през 2012 само неговата фирма имаше договор с над 200 общини безвъзмездно да приема от граждани скрап... сега берем "плодовете" от мъдрото решение на Боко
!
Ценни метали безвъзмездно не искат ли?!
Може би златно пръстенче иска общината. Да даваме и него, че и то към металите. За златото говоря.
Безвъзмездно мога да надаря умниците измислили закона!
Единственното хубаво е, че мазните мангали викащи всяка събота и неделя рано под прозорците ще изчезнат, но не е решението на проблема с това законче.
Това, че се крадяло желязото и не може да се контролира ами има си полиция, съд...
Окрадоха всичко сега се сетили безвъзмездно да го даваме