Чрез специален закон, обезсилващ съществуващите разпоредби и логиката на европейската директива за банково преструктуриране, БНБ иска да одържави обявената за здрава "Креди агрикол България", да прехвърли всички депозити на Корпоративна търговска банка в нея и така те да бъдат изплатени изцяло от данъкоплатеца, вместо държавата да покрие само гарантираните до 196 хил. лв., съобщи capital.bg.
Схемата предвиждала Министерството на финансите да поеме част от задълженията на КТБ и да ги прехвърли в "Креди агрикол", като в замяна й даде специално емитирани ДЦК - така, ако има големи тегления от "Креди агрикол", тя ще може да ги заложи в БНБ, срещу което да получи ликвидност от централната банка. Друга част от задълженията на КТБ се поемат от Фонда за гарантиране на влоговете, който също ги прехвърля към "Креди агрикол", срещу което й превежда неизвестна засега сума.
Предвижда се също в процедурата по насъстоятелност основна роля да играе Министерството на финансите, вместо Фондът за гарантиране на влоговете, което създавало рискове от декапитализирането му.
Законопроектът предвижда към "Креди агрикол" да се прехвърлят "всички качествени активи", но кои точно са те ще става ясно по отделен списък, изготвен от квесторите и одобрен от БНБ. Така остава огромна възможност за субективност при преценката.
Другият ключов момент в закона е, че е предвидено да се изплащат и депозитите над гарантираните сега по закон 100 000 евро. Парите си в пълен размер няма да получат само акционерите с над 5% акционерно участие, членовете на ръководството, съпрузи и роднини, както и одиторите, правили годишните заверки на отчетите на КТБ.
"Капитал" посочва, че натакъв специален закон не се гледа с добро око от чужди инвеститори, анализатори и рейтигови агенции, тъй като засилва политическия риск. Подобни варианти на предлаганите от БНБ промени засега не срещат подкрепата и на парламентарно представените партии и най-вероятно дебатът ще продължи и на консултациите при президента в понеделник.
Институциите имат няколко дни да вземат решение, тъй като КТБ трябва да отвори следващи понеделник, 21 юли.
Срещу специалната закон-индулгенция се обяви и председателят на КРИБ Огнян Донев. "Какъв е проблемът да се спазва законодателството, което съществува в момента, което защитава вложенията на българските граждани до 200 хиляди лева? Тези три милиарда не са се изпарили... Те са създали диспропорция – основната част са влезли в българската икономика и са нарушили свободната конкуренция. Тоест вчера, на някакъв търг някой е участвал с "безплатни" пари, което му е дало предимство пред всички останали", коментира той.
Диалогът ставал все по-труден и заради липсата на доверие към БНБ.
Дневник
Коментари
Аз
Какво доверие?
Тия с-ци с големите заплати или са спали,нищо не разбират и бадева са вземали заплати, или са вътре в играта и продължават да ни залъгват!
И в двата случая са за дранголника.
Ти
А какво ще кажете за следния вариант :
1.Сега:- бюджета/НИЕ/ ще плати на вложителите всичко
-батюфците с големите кредите няма да ги върнат
/първите и вторите може да са едни и същи/
2.После:-Ц.Василев съди държавата за неправомерни
действия и държавата му изплаща 6 милиарда
+ още 3 милиарда за неудобството
После всичките пият по едно за хубавия СЦЕНАРИЙ, а ние поредната СТУДЕНА ВОДА
Както се казва-БИТИЯ СИ Е БИТ, И.И-Н,второто не винаги е приятно