Сепаратистките бунтовници са изнесли всички 196 тела, открити от спасителите на мястото на катастрофата на малайзийския пътнически самолет в Източна Украйна, съобщи АП, като се позова на украинските спасителни служби.

Журналисти от агенцията видели двама проруски бунтовници са товарят тела в чували на камиони на мястото на катастрофата вчера, след което ги откарали в неизвестна посока. Тази сутрин според журналистите от АП не се виждат тела на мястото на катастрофата и спасителите претърсват полето само за части от тела. Наоколо не се виждали и въоръжени сепаратисти.

Кореспондент на АФП потвърди от мястото на падането на самолета, че не се вижда нито един труп, и че сепаратистите, които охранявали мястото, изглежда са си заминали.

Говорителката на украинската служба (министерство) за извънредни ситуации Наталия Бистро заяви за АП, че спасителите в територията, контролирана от бунтовниците, работят под натиск и са били принудени да предадат телата на въоръжените сепаратисти.

„Не знаем къде ги отнесоха“, казва тя.

Няма коментар от сепаратистите, отбелязва АП.

Железничари, цитирани от Ройтерс, съобщиха, че тела от мястото на катастрофата са били натоварени на хладилни жп вагони на гарата в град Торез, на 15 км разстояние. Очевидец видял пет сиви вагона на гарата, поне един от които явно бил с включено, работещо охлаждане. „Товареха нещо и ни казаха да изчакаме“, разказва очевидецът.

„Това са трупове. Докараха ги през нощта“, казал пред Ройтерс дежурен служител от гарата на Торез. По думите му вагоните щели да бъдат траспортирани в посока на Иловайск – град още по на изток към границата с Русия.

По-рано днес бе съобщено, че украинското правителство и проруските сепаратисти са постигнали предварително споразумение за отстраняването на телата от мястото на катастрофата. Вицепремиерът Володимир Гройсман потвърди, че тленните останки ще бъдат складирани в железопътни хладилни вагони. Те трябва да бъдат откарани в лаборатория в Харков, на повече от 250 км от мястото, извън територията под контрола на бунтовнците, предаде ДПА. По думите му в района близо до село Грабово (Храбове на украински) има около 900 бунтовници.

Информациите за разлагащите се тела под горещото лятно слънце дни наред предизвикаха възмущение по целия свят, особено в Холандия, откъдето са повечето от половината жертви, припомня АП. Агенцията цитира думите на украинския спасител Александър Пилюшни на мястото на катастрофата, който претърсва за телесни останки днес в района на Грабово, че вчера на бунтовниците отнело няколко часа докато откарат телата. Той и колегите му нямали избор, освен да ги предадат. „Те са въоръжени, а ние – не“. „Дойдоха, натовариха телата на камиони и ги откараха нанякъде“, разказва той.

Спасителите не могат да обяснят какво е станало с останалите 102 тела на загинали, които още не са открити.

Говорителят на Националния съвет за сигурност на Украйна – Аркадий Лисенко, каза, че проруските сепаратисти правят всичко възможно, за да укрият доказателство, че руски ракети са свалили самолета.

Според него бутовниците са отнесли телата от мястото на катастрофата, изменяйки обстановката на мястото на произшествието, което би трябвало да бъде отцепено, за да могат разследващите да установят кой и как е причинил падането на самолета.

Междувременно вицепремиерът на самопровъзгласилата се Донецка народна република – Андрей Пургин, заяви, че сепаратистите ще гарантират сигурността на международните експерти, които разследват катастрофата, ако Киев се съгласи на примирие, предаде АФП. Пургин покани правителството в Киев незабавно да се съгласи на прекратяване на огъня, което да трае поне докато не приключи разследването на мястото на трагедията. Този призив едва ли ще се осъществи, отбелязва АФП, тъй като украинският президент Петро Порошенко поиска в разговори по телефона със западни лидери вчера обявяването на Донецката народна република и самопровъзгласилата се Луганска народна република за „терористични организации“.

Австралийският премиер Тони Абът определи като напълно хаотична обстановката на мястото на инцидента, предаде АФП. „Нещата, които обикновено се правят на място на самолетна катастрофа, тук не се правят", каза Абът пред австралийската телевизия Ей Би Си.

Няколко опита да наблюдатели да стигнат до мястото, на което падна самолетът, се провалиха, припомни той. „Напълно неотложно е Австралия да направи всичко възможно, за да прибере телата, да се увери, че мястото е запазено непокътнато, че се води истинско разследване там и че справедливостта ще бъде раздадена“, посочи премиерът.

Той се присъедини към призива на САЩ, Холандия и Малайзия за сътрудничество от страна на Русия. „Руснаците, както видяхме в последните 48 часа, опитват да си измият ръцете от всичко това. Но е невъзможно да си измият ръцете заради нещо, което стана на територия, контролирана от руснаци и предизвикано очевидно от хора, подкрепян от руснаци с въоръжение, вероятно доставено от руснаци“, подчерта премиерът на Австралия.

САЩ определиха като неприемлива липсата на сигурност на мястото на катастрофата. „Дълбоко обезпокоени сме от това, че ползващите се с подкрепата на Русия сепаратисти отказват да предоставят на наблюдателите на ОССЕ безопасен и безпрепятствен достъп до мястото на падането на самолета“, говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки и подчерта, че в петък наблюдателите са получили разрешение да прекарат само 75 минути на мястото, а в събота – по-малко от три часа.

Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че ако се докаже, че украинските сепаратисти стоят зад свалянето на малайзийския самолет, Русия ще трябва да бъде порицана заради това, че е дестабилизирала Украйна, предаде Ройтерс. Камерън освен това отправи упреци към колегите си от ЕС за това, че са действали бавно срещу Кремъл. „Време е да покажем, че нашето влияние, нашата сила, нашите ресурси са от значение. Нашите икономики са силни и стават се по-силни, но понякога ние се държим все едно, че се нуждаем повече от Русия, отколкото тя се нуждае от нас“, написа Камерън в статия в британския в. „Сънди таймс“.

Вести.бг