32 водни проби от 18 населени места са изследвали инспекторите от РЗИ през юли.
Питейната вода в село Каравелово не отговаряла на изискванията по показател „нитрати“. При нормативно определена максимална стойност 50 мг/л е получен резултат 62 мг/л.
В три от пробите е констатирано отклонение по микробиологични показатели - в с. Цани Гинчево, с. Кочово и с. П. Волов.
От РЗИ напомнят, че за месеца са регистрирани 90 чревни инфекциозни заболявания, като не е установена причинна връзка между качествата на питейната вода и заболелите.
Издадени са предписания до управителя на „ВиК Шумен” ООД за предприемане на мерки за отстраняване на констатираните несъответствия в качествата на питейната вода. За констатирани пропуски при обеззаразяване на водата от предходни месеци са съставени 3 акта на водомайстори.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
какви са несъответствията на водата във шумен, да се плаща като поливна