Шумните цигански сватби са на път да останат в историята – днес правна комисия към Общинския съвет единодушно гласува да бъде забранена всякаква озвучителна техника при лични тържества. Предложението на Даниела Русева ще бъде внесено и гласувано на септемврийската сесия на местния парламент, като допълнение към Наредба 1.
Спазването на забраната ще се следи от служителите на Дирекция “Инспекторат”, които ще налагат и по-високи санкции – от 100 до 1000 лв. По предложение на адв. Генчо Гатев комисията гласува и още едно правомощие на общинските инспектори. При констатация на ползване на озвучителна техника, те ще могат да изземват усилвателите. Ще ги връщат след приключване на административното производство.
Подобни рестрикции се обсъждат не за първи път от Правна комисия. През 2012-та съветниците приеха забраната на озвучителна техника, но после не се намери кой да внесе докладна в Общинския съвет. Тогава, за разлика от сега, Гатев бе един от противниците на поправката.
На заседанието на Правна комисия днес присъства и пастор Пламен Василев, който от 7 години пише жалби и сигнали срещу циганските сватби. “Постоянно се обаждам, на полиция, на община, идват и нищо не правят. Разбирам, че това си е в тяхната /на циганите/ култура, но и искаме да живеем”, каза той.
Съветникът Антон Попов заяви, че официално е поискал справка от дирекция “Инспекторат” за издадените разрешения за шумни тържества, както и за наложените санкции за неспазването им, но такава му била отказана.
Дискутиран бе и въпросът за мерене на силата на шума, но идеята бе отхвърлена, тъй като по закон само РЗИ имат лицензирано устройство, а искат заявка за мерене един ден предварително.
"По този начин, със забрана на всякаква усилвателна техника, вече няма да става дума за мерене на децибели. Ще гледат само дали ползват техника”, обясни Даниела Русева.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
тоя гатев пак не е обмислил правилно, в скоро време пак ще бъде осъдена общината, абе кога ще го уволнят тези гаевци, петковци, велевска и др. слаби адвокати
Дракончо
Абе тези от общината не са добре ,честно!!!В най обикновенно портативно радио има усилвател ,това какво ще рече ,който си усили касетофона или телевизора ще му го отнемат.Какъв ще е критерия.Кой ще даде определение на усилвател,кои ще са разрешени и позволени.Как не ги махнаха тези некадърници юристи бе от тази община,станахме за смях пред цяла България.Останаха ли още граждажи които не са печелили дело срещу общината.Харчат нашите пари само глупости да измислят.СРАМ!!!
шуменец
Кой ще охранява инспекторите когато изземат техниката, адв.Гатев ли? Или по-директно зададен въпрос - кой ще отнася боя от сватбарите, Гатев ли?
Голям Смях
Само като си представя как на 600 човека циганска сватба им вземат усилвателя тези от наредбата ,ще се напикая от смях :D хем ще ги бият,хем булки ще ги правят :)))))))))
ох,
Да ви имам акъла! Е, в тази комисия нямаше ли поне един човек с реална представа за нещата?! Или пак се отчита дейност?
някой си
Това на българите угода няма. Хем не са доволни от гюрултията, хем мрънкат когато някой реши да промени нещо. Хората гласували мерки за тяхното добро, те пак си приказват, че нищо няма да стане. Правова държава сме и ще трябва да стане!
Браво на човека, дето е сезирал постоянно общината за нарушенията. Добре е, че не е единствен. Още двама-трима като него и общината ще започне да се оправя! Що не вземем да го изберем за кмет?! Костов като си отиде, нещата непременно ще се оправят!
Браво и на шефката на правна комисия за смелостта да внесе такова предложение! Има май надежда за Шумен.
Djonsan
Българи...къде сте... Мангарляците се роят като пчели... Така трябва да е и къщите им да събарят на крадливото племе черно. От страната...от света трябва да се изчистят, мръсници долни.
св.николаев
най накрая тези мангусти ще спрат да ни тероризират.това гадно племе пари за даси плати тока водата данаците няма но правят сватби с дни.
някой
Сетиха се, най-после...