Със състава на назначеното днес служебно правителство  президентът Росен Плевнелиев показа, че израсна политически, коментираха наблюдатели. Според тях нарастващата обществена роля на президента и порасналите му амбиции отварят важния въпрос за следващия президентски мандат.

Служебното правителство е очаквано експертно, произхождащо от средите на съветническия и административния кръг около президента Росен Плевнелиев с няколко изключения. Освен експертен обаче кабинетът има и политически профил - Даниел Митов и самият премиер Георги Близнашки, коментира политологът Първан Симеонов, цитиран от агенция "Фокус".

Политическото послание се изразява в няколко посоки: първо, проф. Близнашки произхожда от средите на протеста, т.е. по някакъв начин това правителство иска да легитимира себе си като естествено продължение на протестните усилия. Освен това премиерът има лява политическа биография, но без съмнение застана срещу партията си по друга тема, не по темата ляво и дясно. Президентът внушава, че сега делението не е толкова на леви и десни, колкото от едната страна стоят хората, които са за върховенство на закона, а от другата стои задкулисието, смята Симеонов.

Той подчерта и факта, че президентът номинира за премиер политик, а не експерт, както беше в предишното служебно правителство. В известна степен Росен Плевнелиев произвежда проф. Георги Близнашки като политик в ново качество - той може да добие собствена политическа стойност и да се превърне във важна обществена фигура, коментира още политологът.

Този кабинет звучи много амбициозно като програма и на президента, и на самия проф. Георги Близнашки, каза Симеонов. Според него известна изненада е липсата на очаквания министър без портфейл, който да отговаря за изборите, но очевидно президентът е потърсил приемственост с идеята за граждански изборен борд.

Симеонов смята, че амбицията на този служебен кабинет е да разчисти пътя за следващото правителство, което по всяка вероятност ще бъде дясноцентристко. Той очаква служебният кабинет да направи две неща - да внася стабилност и да ревизира. "Знаете, че много неприятности се натрупаха напоследък – знаци на финансова, политическа и природна нестабилност. Ревизия е необходима, за да се застраховат и за да се подготви пистата за дясно-центристко управление", обясни политологът.

Той отбеляза, че с това служебно правителство президентът отново е поставен на сериозно изпитание и ако го издържи успешно, става любопитно дали той ще започне да се замисля и да дава знаци за втори мандат. Много е рано все още, но все пак трябва да започнем всички ние, които наблюдаваме политическия процес, да се оглеждаме за това, каза Симеонов. Най-малкото ми се струва, че и самият Бойко Борисов би се замислил на темата президентство. Така че безспорно нарастващата обществена роля на президента и порасналите му амбиции без съмнение отварят важния въпрос за следващия президентски мандат, коментира още Първан Симеонов.

Ако трябва да се преобърнат всички експерти в страната, за да се намерят достатъчно компетентни хора  да поемат отговорността, която предстои, това правителство е правилно правителство, коментира   Харалан Александров, цитиран от агенция "Фокус". Впечатлението му е за добре балансирано правителство, което се надява да се справи с тежките задачи, които са им поставени.

Задачата на служебния кабинет не е само да организира изборите, а да възстанови управлението, смята  политологът Емил Георгиев, цитиран от агенция "Фокус". Според него правителството трябва да възстанови правото на добра администрация на българските граждани, което е било потъпкано през последните година и два месеца.

Георгиев допълни, че служебният кабинет трябва да покаже какво е реалното състояние както на фискалния резерв, така и на държавния дълг. Според него в състава на този кабинет си личи, че има израстване при президента Росен Плевнелиев в сравнение с предходното служебно правителство.
Емил Георгиев коментира, че държавният глава е подбрал подходящи хора, които да изпълнят заложените приоритети. Тези вицепремиери, отговарящи за икономиката, социалната дейност, евроинтеграцията и правосъдието, са показателни в това отношение, смята Георгиев.

Най-важното качество, което трябва да притежава служебното правителство, е управленски подход, смята политологът доц. Александър Маринов. Служебното правителство няма време да влиза в ритъм и да се ориентира в обстановката – затова е важно членовете на кабинета да бъдат уважавани експерти и да имат опит в управлението на държавни структури.

За министър-председателя на служебното правителство не е толкова важно да има добра управленска хватка, колкото да бъде обединяващ фактор, посочи политологът. "Той трябва да бъде авторитет, да бъде лицето, което привлича доверие към правителството. Проф. Близнашки с качествата си и с поведението си през последните години мисля, че е заслужил такова доверие", заяви Маринов. Той допълни, че работата на служебния кабинет неизбежно ще се отрази на електоралните нагласи. Политологът посочи, че от неговото управление зависи общата политическа, психологическа и морална обстановка в навечерието на предсрочните избори.

Дневник