Президентите на Беларус и Казахстан обявиха след разговори с руския си колега Владимир Путин, че не подкрепят наложените от Москва санкции срещу земеделски стоки и суровини от Запада.
Това застрашава Единното икономическо пространство (ЕЕП) и Митническия съюз, в които членуват трите държави и в същото време дава шансове предимно на беларуския бизнес да се възползва от ситуацията.
Двете бивши съветски републики вече отказаха веднъж да подкрепят Путин в кризата, когато той призова съвместно да се защитят от последиците от асоциирането на Украйна с ЕС. Русия получи право самостоятелно да урежда споровете си с властите в Киев.
Сега Александър Лукашенко каза, че "ни тряват полските ябълки и германските деликатеси - купуваме ги за вътрешно потребление, а не за Русия за външния пазар". Освен това по думите му беларуският бизнес трябва да има какво да преработва, допълва той.
Същата позиция заема и Казахстан - от канцеларията на президента Нурсултан Назърбаев съобщават, че "тази забрана е едностранна мярка на Русия и не предполага въвличането на други страни от Митническия съюз и единното икономическо пространство".
Александър Кнобел от неправителствения икономически институт "Гайдар" казва, че руското ембарго не противоречи на правилата на Митническия съюз и Единното икономическо пространство. За тези формирования решения за санкции се взимат на наднационалното ниво на управление и при дълбока интеграция, а Митническият съюз все още дори няма обща търговска политика.
Лукашенко обещал на Путин, че няма да има транзит на санкционирани стоки, но именно преносът през Беларус бе посочен веднага от руските медии като възможен начин за заобикаляне на ембаргото. Това би накарало Русия да въведе плътен митнически контрол или да пропуска товарите, но да контролира пазара и търговците вътре в страната, така че никой да не смее да вземе вкараните забранени продукти.
По данни на статистиката на Беларус за първите 5 месеца на годината в Руия са вкарани "беларуски лимони" за 1.7 млн. долара, "беларуски банани" за 183 00 долара и беларуски ананаси, кососови орехи и октоподи за още милиони долари. Подмяна на произхода не е лесно да се прикрие в митническите кодове, но европейска или американска суровина може да бъде преработена, се коригира част от тези кодове, а и в бизнеса с преопаковане се изкарват нелоши пари, обяснява събеседник на "Ведомости".
Дневник
Коментари
Добави коментар