Още осем чужденци и петима индонезийци бяха спасени в понеделник сутринта, два дни след потъването на малък туристически кораб в източната част на идонезийския архипелаг, съобщиха местните власти.

"Всички са открити, някои в спасителна лодка, други във водата със спасителни жилетки, на около 60 мили (100 км) разстояние от Сaпе" на изток от остров Сумбауа, каза представител на спасителните служби, цитиран от АФП.

Оцелелите са в Сапе, добави той, без да има възможност да определи тяхната националност. Корабът е превозвал общо 25 души, сред които 20 чужденци. Двама от тях все още са в неизвестност.

Корабът е отплавал от Ломбок, съседен на остров Бали, и е трябвало да достигне островът Комодо, домът на комодския дракон (комодски варан)- най-големият гущер в света. Плавателният съд потъна в събота, след като попадна в буря.

Първите десетима оцелели от корабокрушението туристи бяха от Нова Зеландия, Великобритания, Испания, Холандия, Германия и Франция.

През 17 век султанът на Сумбава изпращал криминалните престъпници на заточение на остров Комодо. Те съобщавали за присъствието на опасни гигантски гущери, които нападали хората. Нарекли ги дракони по името на митичното същество, което наподобявали. Дотогава никой не вярвал на историите за грамадните гущери. Затова и те били открити доста късно. Едва през 1910 г. холандски моряци съобщават за съществуването на големи влечуги. Две години по-късно, през 1912 г. английският изследовател и директор на зоологическия музей в Богор, Ява изследвал острова и открил комодските варани. /АФП