Цигуларят Роджър Фриш свири на операционната маса, докато лекарите поставят пейсмейкър в мозъка му.

Той е професионален цигулар от 40 години. През 2009 г. обаче ръцете му започват да треперят. "За другите професии това не е голям проблем. Но за един цигулар стабилните ръце са от огромно значение. Това означаваше край на моята кариера", казва той.

Лекарите в Mayo Clinic решават да извършат т.нар. дълбока мозъчна стимулация. Тя се прави чрез поставянето на електроди в мозъка на пациента, които стимулират с електрически импулси проблемната зона и коригират нейното поведение. Трудното в тази процедура е да се разбере точно коя част на мозъка не функционира както трябва. В случая на Фриш било още по-трудно, тъй като треперенето на ръцете му било съвсем леко. Специалистите в болницата поставили няколко сензори в цигулката му и той трябвало да свири по време на операцията. Сензорите изпращат графики в реално време за трептенето на ръцете и по този начин лекарите могат да разберат дали стимулират точните зони на мозъка му.

Други пациенти също са били в съзнание по време на подобни операции, но не са използвали предмети, още по-малко са свирили на цигулка. Лекарите не могат да дадат никакви гаранции на цигуларя, но казват, че процедурата е преминала успешно. "Още в деня, в който се върнахме от болницата, започнах да свиря отново.

След 3 седмици вече отново свирех с оркестъра", споделя Фриш.

В мозъка си той има пейсмейкър, който се активира, когато той свири. Устройството изпраща електрически импулси до мозъка и прекъсва треперенето на ръката. Когато то е изключено, ръцете на Фриш започват да треперят отново.

БГНЕС