Руското правителство е на мнение, че регионите на Руската федерация трябва да могат да сключват споразумения за ограничаване на увеличенията на цените на хранителните продукти, съобщи бизнеспортала "РосБизнесКонсултинг". Министерството на земеделието вече е изработило проект за наредба по въпроса, подобна на действалата през 2007 г.

Причина за намесата на Министерството на земеделието станаха опасенията от увеличение на цените на някои стоки след въведеното в началото на август ембарго върху вноса на някои хранителни продукти. РБК посочва, че на този етап увеличенията са незначителни.

Проектът за наредба на министерството цели стабилизиране на цените и "предотвратяване на спекулативните ексцесии" като позволи на отделните региони да сключват споразумения с производителите и търговските вериги, които да планират мерки по задържането на цените на различните видове хранителни продукти.

Министърът на промишлеността и търговията заяви в петък, че неговото ведомство е приело проекта за наредба. Сходно потвърждение дава и Министерство на икономическото развитие, а се чака реакцията на антимонополната комисия.

В миналото Русия два пъти е въвеждала сходни мерки за стабилизиране на цените – през 2007 и 2010 г. През 2007 г. антимонополната комисия взема решение, че тези споразумения не вредят на законодателството, понеже имат временен характер и се сключват в интерес на потребителите.

В навечерието на президентските избори през 2007 г. правителството провежда мащабна кампания по задържане на ръста на цените на хранителните продукти. През първите два есенни месеца инфлацията в страната е малко над 2%, но в много региони цените на основните хранителни продукти нарастват с повече от ¼.

Тогава кабинетът постига споразумения с най-едрите производители и търговски вериги, според които до края на годината цените на редица основни храни няма да бъдат увеличавани. В очакване на рязко увеличение след изтичането на периода обаче руснаците се презапасяват с всякакви стоки, което води до значителен скок на цените във всички сфери.

Първоначално програмата е продължена до 30 април 2008 г. В края на май правителството признава, че замразяването на цените е неефективна мярка, която следва да бъде изоставена. По данни на Росстат през периода на ценовия контрол цените на различните хранителни продукти, които са влезли в обхвата на ценовия контрол нарастват с между 5% и 27%.

Икономическият анализатор Михаил Бурмистров е на мнение, че предложеното от Министерството на земеделието законодателство ще измени пазара в полза на търговските вериги. От своя страна преработвателните фирми ще бъдат поставени в по-тежко положение от търговците и може да се наложи да търсят преференции от държавата.

Въпреки това той посочва, че сключването на такива "доброволно-принудителни" договори е за предпочитане пред създаването на работна група за контрол на цените към прокуратурата, предложено от руски депутати. Според него обаче списъкът с продукти, включени в ценовия контрол трябва да е малък и много конкретен.  

Дневник