Руското правителство е на мнение, че регионите на Руската федерация трябва да могат да сключват споразумения за ограничаване на увеличенията на цените на хранителните продукти, съобщи бизнеспортала "РосБизнесКонсултинг". Министерството на земеделието вече е изработило проект за наредба по въпроса, подобна на действалата през 2007 г.
Причина за намесата на Министерството на земеделието станаха опасенията от увеличение на цените на някои стоки след въведеното в началото на август ембарго върху вноса на някои хранителни продукти. РБК посочва, че на този етап увеличенията са незначителни.
Проектът за наредба на министерството цели стабилизиране на цените и "предотвратяване на спекулативните ексцесии" като позволи на отделните региони да сключват споразумения с производителите и търговските вериги, които да планират мерки по задържането на цените на различните видове хранителни продукти.
Министърът на промишлеността и търговията заяви в петък, че неговото ведомство е приело проекта за наредба. Сходно потвърждение дава и Министерство на икономическото развитие, а се чака реакцията на антимонополната комисия.
В миналото Русия два пъти е въвеждала сходни мерки за стабилизиране на цените – през 2007 и 2010 г. През 2007 г. антимонополната комисия взема решение, че тези споразумения не вредят на законодателството, понеже имат временен характер и се сключват в интерес на потребителите.
В навечерието на президентските избори през 2007 г. правителството провежда мащабна кампания по задържане на ръста на цените на хранителните продукти. През първите два есенни месеца инфлацията в страната е малко над 2%, но в много региони цените на основните хранителни продукти нарастват с повече от ¼.
Тогава кабинетът постига споразумения с най-едрите производители и търговски вериги, според които до края на годината цените на редица основни храни няма да бъдат увеличавани. В очакване на рязко увеличение след изтичането на периода обаче руснаците се презапасяват с всякакви стоки, което води до значителен скок на цените във всички сфери.
Първоначално програмата е продължена до 30 април 2008 г. В края на май правителството признава, че замразяването на цените е неефективна мярка, която следва да бъде изоставена. По данни на Росстат през периода на ценовия контрол цените на различните хранителни продукти, които са влезли в обхвата на ценовия контрол нарастват с между 5% и 27%.
Икономическият анализатор Михаил Бурмистров е на мнение, че предложеното от Министерството на земеделието законодателство ще измени пазара в полза на търговските вериги. От своя страна преработвателните фирми ще бъдат поставени в по-тежко положение от търговците и може да се наложи да търсят преференции от държавата.
Въпреки това той посочва, че сключването на такива "доброволно-принудителни" договори е за предпочитане пред създаването на работна група за контрол на цените към прокуратурата, предложено от руски депутати. Според него обаче списъкът с продукти, включени в ценовия контрол трябва да е малък и много конкретен.
Дневник
Коментари
Бейхан
САЩ - това е голям магнит за пари. Докато входящите капиталови потоци (заеми, инвестиции, борсови балони и т.н.) превишава отлива, страната е във възход. Ако изходящият поток надвишава входящия поток, Америка ще бъде изправена пред крах. Капиталите също имат склонност да избягват от зоните на нестабилност в юрисдикциите, където спокойствието не е в опасност. Войната в Европа е удар за икономиката на ЕС - ето е защо Вашингтон маниакално изисква от ЕС налагане на санкции срещу Русия, което ще засегне основно Европа. Отслабване на ЕС означава отслабване на еврото, поток на капитали от еврото към долара. Отслабването на Руската федерация означава, че капиталите, които са се изнасяли от страната и се заселвали в Европа, ще избягат в Америка. Ако ли пък останат в Русия им грози амортизация заради обезценяване на рублата, пак заради войната.
Изчислението е просто: сблъскайте главите на своите конкуренти в борбата за място под слънцето, да се отслабят взаимно и после ги преместете в задния сенчест двор на света. Точно същата политика Вашингтон преследва в Латинска Америка, Азия, Африка, Близкия Изток. Така че ролята на Украйна в този случай е ролята на жертвена пешка за първия ход. Тя вече е отписана, а на шахматната дъска чрез нейната загуба се „бият" по-сериозните фигури: ЕС и Русия.