Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да регистрира две неправителствени организации на бившия телевизионен водещ и лидер на "България без цензура" Николай Бареков за участие с наблюдатели за предстоящите предсрочни парламентарни избори на 5 октомври.
На заседанието си в понеделник комисията отказа регистрацията на ръководеното от Бареков сдружение "ПЛАН БГ". В решението е записано, че наблюдателите осъществяват "независимо, обективно и безпристрастно наблюдение на изборния процес", а в случая със сдружението, чийто председател е лидерът на партия "България без цензура", е несъмнено "наличието на зависимост и обвързаност на посочените от сдружението наблюдатели с политически субект, регистриран като участник в изборите". Членове на управителния съвет на организацията са Теодора Георгиева Стоянова и Боряна Николаева Павлова, които са в Националния съвет на регионите (широкото партийно ръководство) на "България без цензура".
С действията си ЦИК показвала интерес към безпристрастното наблюдение
В края на миналата седмица друго сдружение на Бареков – неправителствената организация, която също носи името "България без цензура", не беше регистрирано, тъй като само двама членове на ЦИК го подкрепиха – председателят Ивилина Алексиева (БСП) и Ерхан Чаушев (ДПС).
"В момента се мъчим да се поучим от резултатите с наблюдателите в предишните предизборни кампании и ЦИК поне с тези с действия показа, че се интересува по същество дали организацията, която иска да наблюдава изборите, се кани да прави това безпристрастно, свободно от политически предпочитания и подготвяйки хората да изпълняват това", коментира говорителят на ЦИК Цветозар Томов в интервю за БНР. Той подчерта, че партиите и коалициите, които участват в изборите, имат възможност да регистрират свои застъпници и представители, които имат други функции и могат да защитават партийния интерес.
Едни са зависими, други - не толкова
През последната седмица ЦИК регистрира над 300 души от друга организация, близка до младежката структура на ДПС – фондацията "Младежка толерантност", която за евроизборите вписа най-много наблюдатели – повече от 7 хиляди. Председател на фондацията е активистът от младежката ДПС Икмал Джомова, която беше пресаташе в Министерството на околната среда, ръководено от кадър на Движението – сегашният евродепутат Искра Михайлова. Организацията е регистрирана на адреса на ДПС в София, а телефоните за контакт съвпадат с номерата на младежката структура на партията.
Преди евроизборите през май единствено Цветозар Томов възрази срещу регистрацията на "Младежка толерантност" при дискусиите в ЦИК. Тогава той се закани комисията да предложи законодателни промени на парламента, които да гарантират независимостта на наблюдението, но такива до края на 42-рото Народно събрание нямаше.
За предишните избори се регистрираха над 60 хиляди наблюдатели
За евровота се регистрираха рекорден брой наблюдатели – над 60 хиляди, от които повече от 22 хиляди – от организации, близки до коалицията на Николай Бареков, в която тогава влизаше и ВМРО. При регистрацията десетки бяха заличени заради несъответствия в личните данни, а някои се оплакаха, че са попаднали в списъците на сдруженията, без да са знаели за това.
Тогава изборни експерти предупредиха, че най-вероятно става въпрос за схеми за легално купуване на гласове, въпреки че много от организациите отричат да плащат на наблюдателите си. Регистрацията продължава до изборния ден, а засега само три сдружения са одобрени - "Младежка толерантност", Институтът за развитие на публичната среда на Антоанета Цонева и една от най-старите наблюдателски мрежи у нас - "Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИСДИ).
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар