Ливанското правителство създаде кризисен щаб за противодействие на заплахата от страна на екстремистките групировки "Ислямска държава" и "Джебхат ан нусра" (Фронт на победата), съобщиха в четвъртък властите.

"Няма да има никакви сделки с религиозните фанатици, вземли за заложници ливански военни", каза министър от правителството в отговор на исканията на радикалите. Според него "животът на войниците няма да бъде предмет на договаряне".

По-рано муджахедините поискаха да бъдат освободени техни привърженици от затвора "Румия" край Бейрут. Терористите държат в плен 12 войници и 14 жандармеристи като за освобождаванто на всеки от тях искат по 10 от своите.

Всички военни попаднаха в план по време на нападението на бойците срещу граничния със Сирия град Ерсал в началото на август. Местонахождението им е неизвестно.

Ислямистките бойци заплашват да убиват на всеки три дни по един заложник.

Роднините на пленените ливански военни и хиляди съчувстващи им хора преградиха пътищата към Северен Ливан и долината Бекаа с искания правителството да предприеме мерки за бързо освобождаване на пленниците. В четвъртък те се появиха и в центъра на Бейрут.

Кризисният щаб е оглавен от премиера Тамам Салям. В посредническите усилия се включиха Катар и Турция – главните спонсори на сирийската въоръжена опозиция, пише ИТАР-ТАСС.

Тамам Салам, който оглавява от февруари компромисно правителство в Ливан има репутацията на умерен политик. Той балансира върху изпълнението на тежката задача да ръководи правителство на страна, дълбоко разединена заради конфликта в съседна Сирия. Ливан, който не остана встрани от кървавите атентати, подслонява стотици хиляди сирийски бежанци, които вече са една трета от населението му.

Град Ерсал, който се намира на 90 километра от Бейрут, се определя като тилова база на сирийските бунтовници. Градът е блокиран от всички страни от ливанската армия. /БГНЕС