В Швеция започна гласуването на провеждащите се днес парламентарни избори и успоредно с тях общински избори и избори за областни съвети.
За 349-те места в еднокамарния парламент на страната се борят кандидати от осем партии.
Последните осем години – след изборите през 2006 и 2010 г. - на власт в страната бе десноцентристи коалиционен съюз, съставен от четири партии – Партията на центъра, Народната партия-либерали, Християн-демократическата партия и Умерената коалиционна партия - начело с премиера Фредрик Райнфелдт.
Според шведските политически анализатори възможно е след днешните избори да има смяна на властта и сформиране на социалдемократическо правителство, подкрепяно от Зелените и Лявата партия.
Прогнозите се усложняват от факта, че една трета от избирателите така и не са решили за кого да гласуват.
Според резултатите от последните анкети, проведени от института за проучване на общественото мнение Ипсос и публикувани в петък, 39,6% от запитаните подкрепят управляващата консервативна коалиция, а евентуална коалиция от социалдемократи и Зелени – 46,4%. Очаква се и голям пробив на крайнодясната антиимигрантска партия Шведски демократи. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар