Референдумът за независимост на Шотландия е кулминацията на дълга битка на шотландските националисти за отцепване от Великобритания.

Франс прес посочва 10 ключови дати:

- 2 ноември 1967 г: Шокиращият пробив на Шотландската национална партия (ШНП)

Сензационната победа на Уини Еуинг на частичните избори в смятания за бастион на лейбъристите Хамилтън, след като ШНП дори не излъчва кандидат там за парламентарните избори през 1966 г., катапултира каузата за независимостта на Шотландия на националната сцена.

- 1 март 1979 г: Провален референдум за самоуправление

Проведен е референдум за създаване на шотландски парламент и въпреки че 51,6% от шотландците гласуват "за", участието е само 32,9% и референдумът е обявен за недействителен.

- 1 май 1997 г: Избиране на лейбъристкото правителство във Великобритания

След 18 години консервативно британско правителство, което е силно непопулярно в Шотландия, лейбъристите се завръщат на власт с премиер Тони Блеър. Той обещава референдум за самоуправление. От средата на 60-те години на миналия век Шотландия е бастион на лейбъристите и шотландският парламент вероятно ще бъде доминиран от тях.

- 11 септември 1997 г: Референдум за самоуправление на Шотландия

Референдумът е успешен, като 74,3% от населението гласува "за". На втори въпрос около 63,5% се съгласяват, че парламентът трябва да има право да определя данъчните ставки.

- 12 май 1999 г: Първо заседание на шотландския парламент

След изборите шест дни по-рано кралица Елизабет II официално открива 129-местния парламент, който заседава в залата на Общото събрание на Шотландската църква в Единбург. Изборите излъчват коалиционно правителство между лейбъристите и либералдемократите. Предаването на правомощия на новия парламент става на 1 юли.

- 3 май 2007 г: ШНП в малцинство

Алекс Салмънд започва възхода си, когато ШНП печели 47 места спрямо 46 места за лейбъристите и той става първи министър.

- 5 май 2011 г: ШНП в мнозинство

ШНП печели 69 депутатски места на изборите, което й дава абсолютно мнозинство. Салмънд започна да настоява за референдум за независимост, а консерваторите на британския премиер Дейвид Камерън нямат друга възможност освен да се съгласят.

- 26 ноември 2013 г: Шотландското правителство публикува програма за независимост

Салмънд представя "Бъдещето на Шотландия: Вашето ръководство към независима Шотландия", програма от 649 страници за отделяне на Шотландия, според която страната ще запази паунда и монархията, но ще прогони британския флот от ядрени подводници, намиращ се западно от Глазгоу.

- 7 септември 2014: "Да" води в социологическите изследвания

Социологически изследвания на редица институти постоянно дават на "не" чувствителна преднина, но 11 дни преди референдума изследване на YouGov даде 51% на "да" спрямо 49% на "не", изключвайки избирателите, които все още не са решили.

Изследването шокира трите големи политически партии във Великобритания и ги тласка към отчаяни действия за спасяване на съюза с обещание за повече правомощия за регионалното правителство на Шотландия при победа на "не".

- 18 септември 2014 г: Референдум за независимост

Избирателите в Шотландия, включително 16-годишни, отиват до урните, за да решат дали да напуснат Обединеното кралство или не. Близо 4,3 милиона души са регистрирани за вота, рекорден брой, представляващ около 97% от избирателите. /АФП