"В момента уточняваме фактологията. Изготвили сме жалба, която е изпратена от Министерство на правосъдието до Министерски съвет. Трябва ни технически време да проверим какво се случва".

По този начин министърът на правосъдието Христо Иванов коментира ситуацията около решението на Върховния административен съд от 28 август, с което се уважава искане на Камарата на частните съдебни изпълнители за спиране действието на Постановление №215 от 24 юли 2014 г. на Министерския съвет, предаде репортер на БГНЕС.

В последната седмица на управлението си правителството "Орешарски" прие промяна в тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители. С промяната се отменяше таксата, която частните съдебни изпълнители събират от длъжниците дори и когато дължимото е заплатено в срока на доброволното изпълнение. Служебното правителство е имало седемдневен срок, в който е могло да обжалва съдебното решение, но това не е било направено. Запитан дали е възможно срокът да е изтекъл, Иванов отговори: "Всичко е възможно". "Ние сме си свършили нашата работа, нашето намерение е било да обжалваме. Трябва ми време да се уточним и ще пуснем официално съобщение", коментира лаконично Христо Иванов.

"В момента довършваме работата по стратегията за съдебна реформа и се надявам в близките дни да го публикуваме за дебат, но процесът ще бъде много по-дълъг от моя мандат или този на следващото правителство", добави той в отговор на въпрос дали счита за изпълнен ангажиментът си страната ни да се придвижи към отпадане на мониторинга върху съдебната система. Мониторингът без съмнение помага – той е много важен механизъм за сътрудничество с Европейската комисия, посочи Иванов.

Запитан дали в България има върховенство на закона в момента, Иванов подчерта, че "очевидно имаме проблеми с това" и то личи от обществото мнение и от критиките на международните ни партньори, както и от конкретни решения на европейския съд за правата на човека. /БГНЕС