Опозиционната десница във Франция овладя контрола над горната камара на парламента, а за пръв път в Сената в Париж влизат и двама сенатори на крайнодесния Национален фронт на Марин льо Пен.
Това е поредното поражение за президента социалист Франсоа Оланд и допълнително ще попречи на опитите му за прокарване на реформи в страната.
В неделя на частични избори бяха подложени половината от 348-те сенаторски места, но вотът не бе пряка воля на избирателите, а премина в електорална колегия, съставена предимно от местни кметове.
След като основната опозиционна Партия за народно движение (UMP) спечели победа на местните избори през март, логично бе и сега тя да използва властта си, за да си върне изгубения през 2011 г. контрол. Преди три години социалистите успяха за пръв път от края на 1958 г. насам да контролират Сената чрез сборния вот на левицата, включващ комунистите и зелените. Осем месеца по-късно те спечелиха и президентските избори.
Сега гласуването отрази и победата на евроизборите през май на националистите на Льо Пен, която за пръв път в 40-годишната историята на партията си успя да влезе и в Сената. Тя се представи добре и през март, като овладя 12 общински съвета и получи общо 1500 общински съветници.
Оланд ще продължи да прокарва инициативите си през лявото мнозинство в долната камара, която има и окончателното мнение в законодателния процес, но Сенатът ще може да го забавя. Освен това мнозинството сенатори определя и председателя на горната камара, което означава, че UMP ще определи кой да е вторият човек в държавната йерархия след Оланд, тъй като Франция няма вицепрезидент.
Първата битка започва в сряда, когато правителството на Манюел Валс трябва да представи в парламента бюджета за 2015 г. с подробности за това как смята да съкрати около 21 млрд. евро публични разходи, да намали облагането на бизнеса и домакинствата и да стимулира икономиката.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар