Лудостта на селфитата обхвана тази седмица поклонниците в Мека, които се снимат пред свещените места за исляма с риск да разгневят духовниците, придържащи се към традицията.
Юсеф Али вдига ръка пред себе си, прегръща баща си и двамата се усмихват пред фотоапарата, застанали пред стелите за ритуалното обругаването на Сатаната.
Малко по-далеч Али Мохамед Али, на 24 г., си прави селфи пред една от стелите на няколко километра от Мека.
Тъй като това е моят първи хадж, важно е да документирам какво става около мен, обяснява кувейтецът. Навсякъде, където ходя, правя снимки, особено откакто ги има тези малки камери, позволяващи панорамен изглед, обяснява той усмихнато.
Бащата на Али, на 65 г., не вижда нищо лошо сам да прави снимки. Според него това увековечава важно събитие, уникално изживяване за мюсюлманина.
Така стотици хиляди поклонници запечатват всички етапи от ритуала на поклонението в Мека.
Жените поклоннички не остават по-назад. Дъщеря ми и аз правим селфита, за да ги изпратим на членовете на нашето семейство в Париж, казва Ум Абдала, 44-годишна саудитка от Джеда. Дъщеря й, 19-годишната Вафа Ахмед признава, че обича да се снима навсякъде където ходи и да показва селфитата на приятелите си, както и да ги запазва за себе си.
Явлението обаче се посреща с неразбиране и враждебност от консервативните вярващи, като ги и изразяват, използвайки хаштага #Hajjselfie в Туитър.
Според професор по теология от Риад няма проблем, ако снимките са за лична употреба, а не за широко разпространение. Ако целта е да се възвеличаеш, те са незаконни, особено, ако са направени по време на ритуалите на хаджа, уточнява той, което означава, че е по-добре мюсюлманите да се въздържат.
Повечето млади, както и много стари обаче смятат, че фотоапаратите са като мобилните апарати, които религиозните водачи не са забранили и които сами използват./АФП
Коментари
Добави коментар