98% от гласувалите на първия местен референдум каспичанци казаха „Не“ на строежа на инсталация за изгаряне на опасни медицински отпадъци в града си.

В гласуването участваха 1744 души – с около 30% повече, отколкото на изборите за Народно събрание и с около 12% повече от тези, участвали в последните местни избори.

Така по категоричен начин жителите на града се противопоставиха на намерението на шуменската фирма „Моби трейд“ да построи инсинератор.

„Трябва да се направят изводите защо хората толкова масово участваха в референдума, много по-масово, отколкото на другите избори. За мен това означава, че са приели проблема с инсинератора, като такъв, който ги засяга повече, отколкото избора на представители на властта“, каза за ШУМ.БГ председателят на ОИК Иван Иванов.

Въпреки резултата – 1708 срещу 22 гласа, това не означава, че фирмата няма начин да построи инсинератор в Каспичан. „В закона ясно е казано, че референдумът няма непосредствени последствия. В случая фирмата може да обжалва ред съда, и като цяло за нея това местно допитване представлява една голяма червена лампа, която казва, че не е желан в града“, каза Иванов.

Припомняме, че „Моби трейд“ иска да вдигне инсталацията си за обезвреждане на опасни медицински отпадъци в индустриалната част в края на Каспичан. Фирмата е наела парцел и го е предплатила за 5 години. Също така има положителна Оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/.
За пръв път „Моби трейд“ заяви намерение да строи в Каспичан през 2012-та. През октомври над 400 жители на града се събраха в залата на НЧ „Пробуда-1929″, за да протестират срещу намерението. Представена бе и подписка с 1400 подписа.

По-късно четири частни лица и Сдружение с нестопанска цел „Обществен център за околна среда и устойчиво развитие“ подадоха в съда жалба срещу изграждането на инсинератора. В края на миналата година Шуменският административен съд отхвърли жалбите и постанови, че издадената от РИОСВ-Шумен ОВОС е в рамките на предоставените му правомощия, а изграждането на инсталацията на площадка в индустриалната зона на Каспичан и на необходимата за обслужването й инфраструктура, са извън територията на защитени зони от екологичната мрежа Натура 2000.

Предишните три опита на „Моби трейд” да вдигне инсинератор се провалиха, след като срещнаха съпротива от обществеността в Шумен.

ШУМ.БГ