Институциите и пътноподдържащите фирми в община Шумен са готови за зимата, стана ясно на проведеното днес редовно заседание на Щаба за защита при бедствия.

“Имаме обща готовност за работа при зимни условия”, каза в обобщение кметът Красимир Костов.

Преди това всеки от членовете на щаба докладва за изпълнението на дейностите по подготовка за зимата. Стана ясно, че пътнопочистващите фирми и общинските предприятия са в пълна готовност за снега. Христо Николов от “Титан БКС” апелира гражданите да не паркират по улиците, за да не се пречи на снегорините. Сергей Стойков от Общинското предприятие “Паркинги, гаражи и благоустрояване” пък подчерта, че има достатъчно машини и инертни материали, като не е доставена само лугата.

Повечето кметове на села докладваха, че са готови за зимата. Само в 5 от 26-те все още не са доставени дървата за огрев от Държавно горско стопанство – Шумен. Като проблем те поставиха честите аварии на електропреносната система.

На заседанието стана ясно още, че обстановката към момента в общината остава усложнена, като все още има населени места без ток. Пътят към Новосел ще остане затворен до петък, заради паднали клони. “От години не сме се сблъсквали с това явление – ускорено обледяване. За съжаление падането на дървета не може да бъде контролирано”, каза кметът Костов.

ШУМ.БГ