Изпълнителни директори на КТБ бяха призовани днес в следствието за сравнителен почерков материал, за експертиза, предаде репортер на БГНЕС.
Първият, който излезе от следствието бе Георги Христов. На влизане единственото, което каза е, че е призован по телефона. След това стана ясно, че е извикан за сравнителен материал за експертизата. Не е бил разпитван.
Единственият, който говори до момента пред медиите от директорите бе Илиан Зафиров. Той каза, че не знае за какво е извикан и също е призован по телефона. Зафиров е категоричен, че КТБ може да бъде оздравена. Според него, не е късно, защото реално погледнато просрочията са само 12%. "Тази дупка от 4 млрд. не знам откъде я изкопаха", заяви Зафиров.
Според Зафиров, който също както другите изпълнителни директори е временно отстранен, "тази дупка стига до Китай", пошегува се той. Зафиров каза, че дупката била предопределена още през юни или юли, когато е имало изказване за дупка от 3,5 млрд. лева. Той коментира, че методиката, по която е работено за доклада, който излезе, е доста широка. И така в нея може да влязат "и дракони и зайци". "Така че зависи как ще се прилага, каза той.
На въпрос дали смята, че заданието е нарочно такова, че да се намери дупка в КТБ, той припомни, че те са изнесли някои факти, които мисли, че подкрепят тази теза. Той отказа да дава оценка на Искров. "Има кой да му даде оценка, който го назначава, той ще му даде оценка", коментира Зафиров. Отказа да каже имена на ВИП-клиенти и каза, че всички клиенти са им ВИП. Зафиров добави, че над 90% от информацията, която излиза по медиите не е особено точна. Той опроверга тезата за безлимитни кредитни карти, каза, че такова нещо няма в природата.
Зафиров подчерта, че и банков надзор се е правел регулярно. Дистанционният надзор е ежедневен. Той е категоричен, че ако нещо е манипулирано при този надзор, се хваща. Зафиров подчерта, че КТБ е била с най-добрите ликвидни буфери и за пример даде това, че банката е издържала при големия процент тегления на привлечени средства. За него в банков надзор работят добри професионалисти, които си вършат добре работата, а сега се опитват да ги обвинят, че не са наблюдавали банката достатъчно внимателно, въпреки че това е правено. "И искат под този претекст да оневинят бездействията и действията на останалите участници в тази история", каза още Зафиров.
"Бездействало е БНБ. Как успя г-н Искров да намери всички политически сили за един уикенд да ги събере заедно с правителството да решат един сходен проблем, 2 седмици не намери време да предложат какъвто и да е вариант", попита той. За случилото се с банката Зафиров е категоричен: Това не е скандал, това е атака, това е война.
На въпрос дали тази война е свързана с политик, който пише закон за КТБ, изпълнителният директор на КТБ каза: Имаше някои съвпадения с кредити, които бяха предсрочно изискуеми и които сега са оценени на 0 риск, при условия, че са със 150 дни просрочие, които са свързани с една цигарена фабрика". Той обаче е категоричен, че законът Пеевски – Цонев цели най-вероятно не това, което се рекламира.
Той е категоричен, че шансовете за спасение на банката са много големи и каза, че не е задължително да се наливат държавни средства. "Държавната подкрепа може да бъде в най – различни форми, включително и държавни гаранции", обясни Зафиров. И все пак за случилото се с КТБ, която до лятото бе една работеща банка, неговото обяснение е: натрупване на действия и бездействия от редица институции. Медиите бяха използвани, употребени по много грозен начин. "Води се битка за спасяването на банката, респективно за нейното доразрушаване", каза той. На въпроса обаче каква е тази битка – политическа или икономическа, директорът припомни: Каквото и да ви говорят винаги става въпрос за пари. "Тази ситуация не е банката сама по себе си да бъде атакувана. Атаката според мен е свързана и с някои по – глобални проблеми – икономически, геополитически. Просто за съжаление банката попадна в разгара на една геополитическа битка. Тя е основно свързана с енергийните потоци, с шистовия газ и т. н.", заяви той. Не можеше да каже точно кога са спрели Пеевски и семейството му да си плащат кредитите. На въпрос дали знае за проблеми между Пеевски и Василев, той каза, че не знае детайли и не може да каже нищо конкретно. Знаете, че ако гръмне едно оръжие има и спусък. Това, че някой е натиснал спусъка не означава, че това нещо е в основата на всичко.
Според него идеята е да отделят активите, които са все още апетитни и да бъдат просто реприватизирани и да се вземат от определени хора. Той е категоричен, че кризата е била предизвикана изкуствено.
Изпълнителният директор, който е временно отстранен от около 4 месеца, каза че денят му минава в опити да подпомага процеса, който предстои за отваряне на банката. След това спокойно може да се оттегли. А иначе е категоричен, че е невинен и няма от какво да се притеснява. В следствието днес бе видян и друг от изпълнителните директори на КТБ - Александър Панталеев. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар