Пекин започна голяма кампания за подобряване на маниерите на жителите на китайската столица, наречена "Бъди чудесен пекинчанин".

И след като световните лидери се събраха навън в студена нощ за церемонията по откриването на срещата на върха на АТИС, Владимир Путин показа на местните какво е учтивост. Забелязвайки, че съпругата на китайския президент Си Цзинпин Пън Люан потръпва от студ в копринената си рокля, Путин се изправи и наметна жълтеникавокафяво палто на раменете й.

В отговор тя почака сдържано за миг, след което свали сакото, подаде го на асистент и си облече жилетка. Съпругът й, който седеше от другата й страна, изглежда не забеляза нищо, потънал в разговор с Барак Обама, пише в. "Дейли телеграф".

Но интимният акт беше забелязан от коментатори на китайската държавна телевизия и бързо привлече внимание в интернет. Според някои коментари чарът на Пън покорил галантния руски президент. Китайските цензори обаче изтриха видеото и премахнаха коментарите за Пън и Путин от интернет.

Срещата на върха в Пекин е съсредоточена върху търговията и сътрудничеството между тихоокеанските страни. Но не липсваха и неловки моменти между Си и японския му колега Шиндзо Абе и между Обама и Путин за забавление на зрителите. Китайските коментатори бяха впечатлени и от навика на Обама да дъвче никотинова дъвка. След като слезе от колата си за официалната вечеря във връзка с откриването на срещата на върха, дъвченето на президента му донесе някои критики относно "американските му маниери". Част от коментаторите отбелязаха, че приличал на рап звезда.

БГНЕС