С 97 гласа "за", 17 "против" и 23 въздържали се парламентът прие оставката на зам.- председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) Николай Попов, подадена изненадващо във вторник без никакви мотиви.
Единствения,т който възрази срещу приемането й, беше Георги Кадиев от БСП. Според него оставката без мотиви е израз на недоволството на Попов срещу случващото се в комисията покрай кризата в КТБ.
Кадиев настоя решението на парламента да бъде отложено за следващо заседание, а Попов и шефът на КФН Стоян Мавродиев да бъдат извикани в Народното събрание, за да отговорят на депутатските въпроси за ситуацията в надзорния орган.
Кадиев попита защо едва миналата седмица Мавродиев е бил в Кипър, за да проучва чуждия опит и какво е правил четири месеца за решаването на казуса КТБ, чийто лиценз беше отнет от БНБ преди дни.
Председателят на парламента Цецка Цачева пък призова дебатите да се съсредоточат върху КФН и да не се изместват към КТБ.
В миналото Попов беше шеф на Националната агенция за приходите и според депутати е бил лансиран за КФН от Менда Стоянова, коят по негово време е била шеф на данъчните в Пловдив.
Той беше избран на поста 22 май 2012 г. и мандатът му трябваше да продължи до 15 юли 2015 г.. Попов отговаряше за надзора на инвестиционната дейност. Според досегашната практика председателят Мавродиев трябва да предложи негов заместник, който парламентът да одобри.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар