"Увеличаването на данъка върху потреблението в Япония с 5 до 8% през април доведе до твърде силния спад в покупателната активност, което стана причина за продължаващия спад на Брутния вътрешен продукт (БВП)", заяви японският министър на икономиката Акира Амари.

"Повишаването на данъка върху потреблението в условия на опасност от дефлация в страната оказа силно негативно влияние", обясни министърът, след като Япония изпадна в рецесия.

През третото тримесечие страната регистрира 1,6% спад на БВП на годишна база. Министърът каза още, че не може да се говори за провал на "Абеномиката". "Финансовите резултати на компаниите са се подобрили на фона на икономическото възстановяване, което се отрази и на заплатите и по този начин доведе до повишаване на потребителското търсене", добави Амари.

Данните за спад на японската икономика изненадаха експертите, които очакваха ръст между 1,5 и 2%. /ТАСС