Държавният бюджет за 2015 година ще бъде обсъден и гласуван на първо четене 43-ото Народно събрание на извънредно заседание на 8 декември, предаде репортер на БГНЕС.
Бюджетът на държавата за следващата година бе приет от водещата парламентарна комисия по бюджет и финанси през миналата седмица. По думите на финансовия министър Владислав Горанов, основният приоритет на Бюджет 2015 е връщане на финансовата стабилност в общоприети европейски граници за дефицит.
Бюджетът за догодина не бе подкрепен от Националния съвет за тристранно сътрудничество.
На ново извънредно заседание на 9 декември ще бъдат обсъдени и гласувани бюджетите на Националната здравноосигурителна каса и Държавното обществено осигуряване. Така че на първо четене Бюджет 2015 ще се разглежда без парите за НЗОК и ДОО.
Новият бюджет предвижда дефицитът да бъде в рамките на 3% от БВП, като тригодишната прогноза предвижда размерът му да бъде 2,5% през 2016 и 2% през 2017 година. Реалният растеж за 2015 година е оценен на 0,8%, а равнището на потребителски цени се очаква да бъде слабо положително - инфлация от 0,1% и слабо понижаване на безработицата до 11,7%. Приходите са планирани в размер на 36,8% от БВП, а разходите на консолидирано ниво - 39,8% от БВП. Спрямо 2014 година разходите намаляват като дял с 0,6% от БВП. Предвижда се минималната работна заплата да бъде увеличена от 340 на 360 лева от 1 януари и на 380 лева от 1 юли 2015 година.
24,5 млрд. лева е предвиденият максимално допустим размер на дълга в края на 2015 година. Планира се поемането на нов дълг в размер на 8,1 млрд. лева, като в нетно изражение задлъжнялостта на държавата ще се увеличи с около 2 млрд. лева, обясни по време на заседанието на бюджетната комисия Владислав Горанов. 2,5 млрд. лева е дефицитът, който трябва да бъде финансиран с дълг, 4,2 млрд. лева е рефинансирането на предишни дългове, като 3,5 млрд. лева от тях са от края на тази година. 1 млрд. лева е дългът на България към Европейската инвестиционна банка, а 0,4 млрд. лева е заложеният буфер за флуктуации на фискалния резерв.
Заявка да не подкрепят Бюджет 2015 година вече дадоха ясно парламентарните групи на БСП и ДПС. От БСП са против увеличаването на стажа и възрастта за пенсиониране с 6 месеца всяка година, като според тях то е механично и не отговаря на реалностите. Левицата е против увеличаването на вноските на земеделските производители, което ще доведе до отказ на мнозина от тях да се осигуряват и съответно до повече неосигурени лица. Срещу това увеличение от 240 на 420 лева остро реагираха и от ДПС. Бюджет 2015 натоварва финансово и данъчното слаби групи граждани - земеделци, майки, хората с най-ниски доходи, пенсионери и хора в предпенсионна възраст, категорични са от БСП.
Финансовото министерство в лицето на Владислав Горанов обеща на няколко пъти, че бюджетът за следващата година е изготвен така, че да не се налага актуализация по-късно през годината. По отделни мерки и параметри на бюджета има сериозно разминаване между синдикати и работодатели. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар