Има проведена координационна среща с областните управители, в момента очакваме от тях да получим, надяваме се в рамките на тази седмица, междинна информация за това какъв е напредъкът по установяването на собствеността на язовирите.
Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде репортер на БГНЕС.
Още след извънредното заседание на МС в началото на декември министърът на околната среда и водите Ивелина Василева съобщи, че язовирите в страната са общо 2743, като от тях 268 са с неопределена собственост, а 78 от тях са в предаварийно състояние и за тях са необходими спешни мерки, за да не се допуснат щети.
В отговор на въпрос днес регионалният министър припомни част от решенията на извънредното заседание на Министерски съвет. "От моя страна бяха издадени необходимите упълномощавания на всеки един от областните управители, на които с решенията на извънредното заседание, което проведохме възложихме спешно да анализират и да съберат максимална информация за тези 263 язовира, които са с неизяснена собственост", посочи Лиляна Павлова. Освен координационната среща с тях и междинните резултати, които се очакват да бъдат получени, вече е формирана и заседава междуведомствена работна група, с водеща институция МОСВ. В рамките на това разработваме промяна в Закона за водите, с която да създадем единната институция, която да е координиращият орган и да променим отговорностите по отношение на управлението на язовири, каза Павлова.
Тя припомни още и че бяха осигурени 500 000 лв., които чрез МЗХ са предоставени на "Напоителни системи", които да започнат всички необходими дейности по обезопасяването на тези 78 в преаварийно състояние, на част от които са повредени или премахнати системите за отводняване и преливниците, или някои от тях директно ще бъдат предприети мерки за разрушаване. Министърът каза това след подписването на договора за строителство на язовир "Пловдивци" и пречиствателната станция за питейни води към него. За изпълнител на обекта е избран Консорциум Пловдивци.
БГНЕС припомня, че на 1 декември след извънредното заседание на МС, министърът на околната среда и водите Ивелина Василева съобщи, че 500 хил. лева ще бъдат отпуснати за извеждане от експлоатация на 78 язовира, които се намират в предаварийно състояние. Тогава стана ясно, че до изясняването на собствеността на 268-те язовира с неясна собственост, дейностите по контрол ще бъдат възложени на областните управители. Язовирите с неизнесена собственост се използват основно за рибарници, като отводнителните им канали са запушени и това е основната причина за риск, каза преди седмица министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова. Още тогава тя подчерта, че всички тези 268 язовира са микроязовири и проблемът касае техническата невъзможност да се намали нивото на водата в тях. Срокът за изготвяне на промени в закона посочен след извънредното заседание бе до края на годината. Промени в Закона за водите са необходими тъй като в момента има законодателни пропуски, поради които за контрола и стопанисването на водоемите отговарят много ведомства. Ще бъде създаден единен национален контролен орган, който да се грижи за упражняването на правомощия по поддръжка на язовирите, както и да налага съответните наказания. До тогава областните управители са упълномощени от Министерски съвет за предприемане на спешни мерки за изясняване на собствеността, ако това може да се случи. /БГНЕС
Коментари
Добави коментар