Американският робот "Кюриосити" (Curiosity) откри на Марс допълнителни емисии от метан, заявиха учени от мисията във вторник. Те не са могли да установят произхода на този газ, който на Земята се дължи главно на присъствието на живите организми, пише АФП.

Резултатите от наблюденията, публикувани в списание Science, което ще излезе в четвъртък, бяха представени на годишната конференция на Американския геофизичен съюз в Сан Франциско тази седмица.

Според информацията, събирана повече от двадесет месеца, изследователите са установили, че редовните емисии на метан в кратера Гейл, където изследователският робот кацна през август 2012, са половината от регистрираното. Това е постоянното изпускане на метан, дължащ се на разлагането на праха от повърхността под въздействието на слънчевата светлина и от органичните материали, донасяни от метеорити.

Но са установени и върхови равнища на метан в кратера близо до мястото, където е бил "Кюриосити". Те са регистрирани около десет пъти в рамките на едва 60 марсиански дни, което е изненадващо, тъй като този газ има продължителност на живота около 300 години ", обяснява един от авторите на това изследване - Крис Уебстър от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА.

"Тези резултати предполагат, че метанът се появява от време на време или излиза от повърхността в близост до кратера Гейл и се разсейва бързо, когато този източник престане да излъчва" продължават изследователите.

"Кюриосити" няма инструменти, с които да установи наличието на живот на Червената планета. Целта на мисията е да се установи дали Марс в далечното минало е отговарял на условията, необходими за съществуването на микроби живот, което бе постигнато. Мисията на марсохода доказа, че водата е текла някога на планетата, и че са присъствали и други ключови елементи за съществуването на живот. /АФП