Големите градове гасят светлините си за час на 29 март 2008 г.
Торонто, Сидни, Тел Авив, Копенхаген, Чикаго и много други градове в Азия, Европа и Северна Америка ще загасят всички светлини за един час на 29 март 2008 г.
По този начин те ще покажат своята ангажираност към климатичните промени, заявиха от Световната организация за защита на дивата природа (WWF).
Джеймс Лип, ръководител на организацията, приветства уникалното събитие, наречено Earth Hour (Часът на земята), като демонстрация на световния ангажимент за борба с глобалното затопляне. Това намерение беше обявено, докато екоминистри и дипломати разискват детайлите за нова пътна карта за климатичните промени в Бали. "Докато очакваме правителствените лидери да вземат нужните решения за спасяването на нашата планета, Earth Hour ни напомня, че всеки един от нас може да бъде част от решаването на проблема", напомня Лип. В проектодокумент, който трябва да бъде одобрен на конференцията, обаче е изоставена амбициозната задача за драстично намаляване на емисиите на парникови газове в богатите страни до 2020 г.
Компромисният текст, с копие от който се е сдобила Ройтерс, е опит да сложи край на спора между САЩ и Европейския съюз на последния ден от двуседмичния форум. Според агенцията в документа се запазва амбицията до 2050 г. емисиите да бъдат съкратени наполовина спрямо нивата от 2000 г., като преди това пикът на тези емисиите бъде достигнат в годините между 2017 и 2022. САЩ, Япония, Канада и Австралия оспорват предлаганото в Бали изискване към богатите страни да ограничат емисиите парникови газове от 25 до 40% спрямо равнищата от 1990 г., припомня агенцията.
Вече има достатъчно въглероден диоксид в земната атмосфера, за да доведе до покачване нивата на моретата с няколко метра през следващите десетилетия и да накара ледовете на Северния полюс през лятото да изчезнат, предупредиха учени, цитирани от Ройтерс.
За да се смекчат най-лошите ефекти, сред които суша и наводнения, хората трябва не само да намалят сегашните емисии на въглеродни газове, но и да премахнат известно количество въглерод, натрупан в атмосферата още от индустриалната революция, смятат експертите.
Много по-близо сме до критични точки в климата отколкото си мислехме, заяви Джеймс Хенсън, директор на Института за космически изследвания на НАСА.
Ако искаме да имаме някакъв шанс да избегнем повратните точки, ще трябва да направим някои промени, добави той.
Малкото ниво на затопляне на Земята след 70-те години на ХХ век вече е намалило обема на всеки ледник на планетата, заявиха учени по време на среща в САЩ тази седмица.
147
0
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар