МБАЛ-Шумен към момента няма никакви просрочени задължения към доставчици и контрагенти. В това положение са само още 4 държавни лечебни заведения в страната. Поздравления за това са получени от министъра на здравеопазването Петър Москов, стана ясно на пресконференция днес по повод 135-тата годишнина от откриването на най-старата болница на Балканите.

Освен че няма задължения, МБАЛ-Шумен ще приключи годината с около 100 хил.лв печалба. Ръст спрямо миналата година има и на средствата, получени по клинични пътеки от РЗОК. През 2014-та с около 6% /до 924 лв/ е увеличена и средната работна заплата на 710-те души персонал на болницата. В момента лекар без специалност получава 1023 лв, лекар с една специалност 1824 лв, с две и повече специалности 2230 лв, медицинските специалисти средно 816 лв, и санитарите 505 лв.

“Този юбилей беше повод за една равносметка, да видим какво сме постигнали и какво предстои. С гордост мога да кажа, че с моя екип сме удовлетворени от постигнатите резултати”, каза директорът на болницата д-р Юлия Димитрова.

Тя подчерта, че е преодолян съществуващия дефицит на лекари – за последните две години са напуснали трима, но са постъпили на работа нови 18. Медицински сестри били привлечени в частната кардиоболница “Мадара”, но някои от тях после се върнали в МБАЛ. Димитрова призна, че недостиг на лекари има при тесните специалисти по вътрешни болести, например болницата няма собствен и ползва консултантските услуги на трима ендокринолози, също така има само един собствен гастроентеролог.

За последните 2 години болницата е инвестирала над 500 хил.лв собствени средства в апаратура и още около 400 хил.лв за ремонти на сградния фонд. През новия програмен период на ЕС ще се кандидатства за нови асансьори на терапевтичния блок. 

ШУМ.БГ