Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) ще се състои най-вероятно през март месец. Това каза президентът Росен Плевнелиев, предаде репортер на БГНЕС.

Плевнелиев припомни, че още в началото на януари е обявил, че планира КСНС по темата за отбраната и сигурността. "Този КСНС се подготвя отдавна. Той не е, защото една или друга политическа сила го иска, а той е, защото нашата армия има нужда от постигането на нов политически консенсус по отношение на дългосрочните документи за планиране", каза Плевнелиев и отбеляза и приоритетните проекти за модернизиране на армията.

"С тази цел работим вече втори месец заедно с правителството. Правят се необходимите разчети, подготвят се съответните документи", заяви държавният глава и подчерта, че КСНС единствено цели достойно и дългосрочно устойчиво решение за отбранителните способности на нашата армия. Планирам го, когато и МС има готовност, аз ще обявя КСНС. Армията не бива да страда от политическото противопоставяне, именно с тази цел свиквам КСНС и си поставям за задачата да им дадем тази глътка въздух, от която те имат нужда – всички лидери, различните политически партии заедно да кажат, че приоритетите им са смислени, че техните усилия са важни и заставаме зад техния план за действие, каза Плевнелиев.

Президентът присъства на конференция на началника на отбраната, темата на която е: "Предизвикателствата пред Въоръжените сили на Република България в контекста на новите рискове и заплахи". Докладът на началника на отбраната е бил изключително детайлен. Той, според президента, е ясен и критичен.

"В крайна сметка голяма част от проблемите, които ние виждаме в нашата армия се сблъскват с политическа неустойчивост на решенията и негарантиране на ресурс, който е обещан, който е разумен, в който няма нито един лев излишен, но е крайно необходим, за да можем да изпълняваме функциите и задачите", заяви държавният глава. Плевнелиев посочи и процеса на трансформация в армията. Той поел ангажимент това, което чул да го предостави и в рамките на КСНС.

В следващите седмици ще бъдат довършени и новите стратегически документи, включително и Плана за развитие до 2020г. Той ще отговаря на вече приетия план за развитие на България в НАТО и в европейската отбрана до 2020г. Ще гарантираме приемственост на тези два документа, каза президентът.

Военният министър Николай Ненчев отбеляза, че в рамките на тази година ще проведат 77 общи тренировки с нашите съюзници. Около 70 броя техника ще бъде предоставена в България. "Но имайте предвид, че това ще бъде в различно време, а танковете, за които се появи толкова голяма истерия, ще бъдат не повече от 14 до 15. И обърнете внимание на това – ще бъдат тук в различно време, не по едно и също време всички", каза военният министър.

Николай Ненчев заяви, че "всички мероприятия, които имаме вече са планирани от месеци, понякога от години и за всички тях вие можете да се уведомите от сайта на НАТО". "Така че ние ще следваме тази политика, ще продължим да работим в много тясно сътрудничество между институциите и въпреки цялата агресия, която се излива срещу МО, включително от страна на народни представители и цели парламентарни групи, ще бъда в готовност да отговоря и разговарям с тях по всеки един въпрос", добави Ненчев. Той подчерта, че българската политика е миролюбива. "И аз бих искал да заявя пред всички вас, че никога под никаква форма ние не сме обсъждали въпроси, свързани с агресия срещу чужда държава, заявявам го пред президента, заявявам всичко това пред българските генерали, адмирали и офицери. Нашата политика ще продължи да бъде последователна, принципна и ясна в това отношение, каза още Ненчев.

Никой в тази държава няма намерение да напада никого, нито планира подобни действия. В това увери президентът Росен Плевнелиев в изявлението си след анализа на резултатите от подготовката на въоръжените сили, войсковия ред и дисциплината за 2014 година. Плевнелиев заяви, че се наблюдава разпад на държавността, което е констатирано на Мюнхенската конференция за сигурност. В този контекст той смята, че трябва да се обърне внимание на 4 важни въпроса. Според него рисковете пред България се увеличават, а разходите за отбрана намаляват. "Това е недопустимо. Инвестициите в отбранителни способности означават повече пари и бизнес", каза Плевнелиев. Той смята, че заплахите за сигурността на България не започват на нашата граница. Трябва да сме съвместими и интегрирани с партньорите ни от НАТО, каза Плевнелиев.

"Армията трябва да бъде оставена на спокойствие и да се адаптира към новите реалности, за да може да планира и да надгражда", подчерта Плевнелиев. Президентът посочи като втори въпрос: Заплахите за сигурността на България не започват на нашата граница. Той апелира за здрав разум и спиране на манипулациите в парламента и на българското общество като цяло. Президентът каза, че работата по координационния център е започната от "правителството на БСП и ДПС, подкрепяно от "Атака", продължена е от служебното правителство и ще бъде довършена от настоящото правителство". Той каза и че през тази година ще се осъществят и отдавна планирани военни учения, които ще бъдат свързани с учения на НАТО. "Когато говорим за мобилизация, нека да е ясно, че тя се обявява с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Аз нито съм получавал от правителството, още по-малко съм обявявал подобна мобилизация", каза още Плевнелиев. Четвъртият въпрос, който постави, е този, свързан със зависимостта от Русия по отношение на основни видове въоръжения. "Парламентът, правителството и политическите сили дължат на Българската армия подкрепа за дългосрочния план за развитие и за осигуряване на необходимите ресурси за неговото реализиране", каза той. /БГНЕС