По всяка вероятност Народното събрание ще сформира временна комисия, която да провери състоянието на частните пенсионни фондове и упражняваният надзор над тях от страна на комисията за финансов надзор (КФН). Това се разбра от думите на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова при изслушването вчера на ръководството на финансовия надзор, съобщава "Капитал daily".
Такова искане за временна комисия беше внесено на 5 февруари в Народното събрание от депутати от БСП, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. Седмица по-рано Стоянова се обяви против с аргумент, че тази работа може да бъде свършена и от бюджетна комисия и не е нужно да се харчат пари на данъкоплатците. Сега обаче тя констатира, че явно се е събрала достатъчно парламентарна подкрепа за специално изслушване.
"За мен е малко странно да се искат чрезвичайни комисии, конвенти и т.н. за изслушване на независими регулатори. Финансовите регулатори трябва да бъдат свободни от политически натиск", каза Мавродиев, като все пак подчерта, че ако е нужно, КФН е готова да съдейства, въпреки че вече е проверявана от международни институции и не са констатирани нарушения.
По-голямата част от изслушването (което Мавродиев определи като "образователна лекция") беше посветено на обясненията на КФН по зададените от "Капитал" преди две седмици въпроси за дейността на регулатора по отношение на КТБ, пенсионните фондове и глобите на медии. Отговорите обхващат 33 страници, чрез които комисията за пореден път отказва да признае какъвто и да е пропуск в надзорните си функции въпреки затварянето на публична банка и индикациите за прекомерни инвестиции на пенсионни фондове в свързани лица.
Според депутата от ДПС Йордан Цонев въпросите на "Капитал" "целят овладяване на регулатори".
Менда Стоянова помоли Мавродиев КФН да подготви отговори за следващия четвъртък и на зададените през седмицата въпроси на "Труд" и агенция ПИК, и "с това да се приключи със задаването на въпроси от медии през нас".
Двете издания през седмицата публикуваха своите питания до Мавродиев, чрез които му подават удобни теми, каквито самият той публично лансира от месеци, основно свързани със сделки на "Алфа финанс холдинг" и други компании, където Иво Прокопиев е инвеститор, посочва вестникът.
КФН пое още ангажимент за следващото заседание да е готова и с конкретни предложения за законови промени, които да адресират проблемите с таксите и инвестициите на пенсионните фондове и които биха помогнали на регулатора да си върши по-стриктно работата.
Дневник
Коментари
Добави коментар