Според закона в момента през 2017 г. ще има скок на осигуровките с 2%. Вместо това предлагам по-плавно увеличение - с 0.5% на година, което за 11 години ще представлява увеличение от 4.5%. Това ще доведе над 1 млрд. лв в системата през следващите няколко години, без работодателите да го усетят. Така вицепремиерът и министър на социалната политика Ивайло Калфин защити предложението си за промяна в пенсионната система в "Седмицата" по Дарик Радио тази сутрин.
Според изчисленията на социалното министерство плавното увеличение означава добавяне на 10 стотинки на ден за всеки служител за осигуровки, или 3 лева на месец на 1000 лева заплата. По думите на Калфин това едва ли ще представлява тежест за работодателите и е за предпочитане пред "скоковото увеличение".
"По възрастта за пенсиониране все още има различия. Имаме една пенсионна система, за която всички казват, че не работи добре. Тя трябва да е по-независима, да осигурява по-добри пенсии, да е дългосрочна. Трябва да видим как да се постигне това и не може да стане без компромис от всички страни.", коментира още социалният министър по повод преговорите между синдикати, работодатели и държавата. Според него не е вярно, че правителството се съобразява само с работниците, при положение че данъците за бизнеса са толкова ниски.
Предложенията му ще се обсъждат следващата седмица на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Друга част от идеите на министъра са пренасочването на социалните помощи и диференцирането на помощта за майките. "Средствата за социално подпомагане трябва да отиват при хората с най-ниски доходи.", убеден е Ивайло Калфин. Колкото до майчинските надбавки, те трябва да се насочат към отговорните родители, а не към деца раждащи деца или към гурбетчиите. "С 35 и 50 лв. не можеш да гледаш дете, но можем да ги накараме да са отговорни, да се грижат за детето", коментира той.
Според статистиката на ведомството в България има над 1000 майки под 16 години и още над 3500 от 16 до 18 г. Предложението е помощта за непълнолетните майки да е в натура под формата на пакети памперси и детски храни, и задено с това да се спира помощта за техните родители. Калфин коментира възраженията от ДПС, че това е дискриманиция и раждането на деца в ранна възраст е културна особеност, като заяви, че това е проблем срещу който партиите трябва да се обединят, а не да спорят.
Освен това помощите да се обвържат по-тясно с посещаването на училище - в момента за 5 дни неизвинени отсъствия се спира помощта за месеца, а министерството предлага при три последователни месеца да се спира за 1 година. Проблемът е че с делегираните бюджети на училищата се създава предпоставка за прикриване на отсъствията, призна министърът.
За подготвяния държавен заем от 16 млрд. лв., вицепремиерът коментира, че има доверие на финансовия министър за параметрите на сумата и е работа на парламента да разгледа и прецени предложението в детайли, като решението на АБВ не е задължително да е обвързано със собствената му подкрепа.
Дневник
Коментари
Добави коментар