"Продължавам да се чудя какво ще се случи заради ситуацията с КТБ. Продължавам да се чудя ще има ли още банки, които ще изгърмят по същия пирамидален начин по простата причина, че все още нямаме действащ регулатор. Продължавам да се чудя защо БНБ и ръководството на Комисията по финансов надзор (КФН) не са съществено променени. Според мен имаше ясни условия, при които това трябваше да се случи." Това коментира пред Би Ти Ви финансовият директор на БДЖ "Пътнически превози" Йордан Недев, който бе сред активните протестиращи срещу кабинета "Орешарски" и пострада при сблъсъците с полицията в така наречената нощ на белия автобус през лятото на 2013 г.
По думите му случващото се с регулаторите показва, че моделът "Кой" не е разбит, а на всяко добро действие има доста противодействащи сили. "Той е прекалено силен, прекалено мащабен, за да бъде разграден само от едни такива събития", коментира Недев. По думите му обаче мащабните протести и нощта на белия автобус са имали добър ефект и той е доволен, че е станал част от събитията, защото те са показали, че има гражданско общество и то може да променя политическата ситуация.
Недев коментира и плановете на правителството да вземе нов заем от 16 млрд. лева, като посочи, че е много важно какво ще се случи с тези средства. "Ако ще покриваме масрафа на КТБ и на други, потенциално фалиращи банки с цел те да не фалират и ще използваме изцяло този ресурс за преразпределянето му от бедни към богати, което е основната функция на всяка една криза – да достигнем до момент, в който богатите заемат още повече за сметка на по-бедните – тогава имаме проблем, очевидно. Тогава статуквото и моделът "кой" се затвърждават", смята Недев. По думите му средствата трябва да бъдат инвестирани в икономиката, в развитието на информационните технологии или в туризма.
Що се отнася до ситуацията във финансово закъсалите железници, Недев коментира, че "вятърът на промяната няма как да подмине и това предприятие". Той направи аналогия с популярния телевизионен сериал "Д-р Хаус" и заяви: "Той има едно предимство – търси диагнозата, но знае лечението. Ние сме в обратното положение – знаем диагнозата, но не знаем кое лечение е правилно".
"Никой не може да реши проблем с дългове, ако няма приходи насреща. Ролята на финансовия директор е да разпределя наличните средства във вярната посока", обясни бъдещата си работа в БДЖ Недев.
Дневник
Коментари
Добави коментар