Окръжната прокуратура в Благоевград отказа да образува наказателно производство по сигнала на еколози, свързан с използване на съоръжения в ски зоната на Банкско в нарушение на концесията, става ясно от постановление на прокуратурата. Обвинението е установило някои нарушения, но поради изтичане на давност ги оставя без разглеждане.
Според сигнала на Любомир Костадинов и Александър Дунчев от WWF в зоната се експлоатоират някои обекти, без за тях да са издадени разрешения за ползване. Според еколозите става дума за седалковата въжена линия Бъндеришка поляна - връх Тодорка, ски-влека - детска писта в местността Икришка поляна, новия четириседалков лифт Платото, както и съоръжения за изкуствен сняг, помпена станция, базови станции на GSM-оператори, гаражи, мостове, трафопостове, заведения за хранене и др.
По-рано днес от коалицията "За да остане природа в България" съобщиха, че обвинението е открило редица нарушения по сигнала и казаха, че очакват разследването да бъде завършено. Същевременно пък от концесионера на ски зоната "Юлен" АД заявиха, че отказът от наказателно производство е направен "поради липса на нарушения".
В постановлението на благоевградската прокуратура се казва, че за съоръженията с повишена опасност, описани в сигнала - лифтове и влекове, е установено, че са регистрирани, преминавали са технически прегледи и имат разрешения за експлоатация.
Установено е обаче, че липсват разрешителни за корекция на речното легло на река Игришка в местността Шилигарника, р. Бъндерица в местността Бъндеришка поляна и 3 бетонови моста над река Бъндерица. "Действително няма издадени разрешителни за ползуване на воден обект - извършване на строителство в границите на речните легла, съгласно изискванията на Закона за водите", пише в постановлението на прокуратурата. Проверката е установила, че през 2015 г. дружеството "Юлен" е внесло в екоминистерството заявления за издаване на разрешителни. "При проверката на място от експерти в отдел "Разрешителни" е установено, че обектите са вече изградени, издаването на разрешителни за ползуване е станало безпредметно", посочва обвинението.
Прокуратурата е установила и нарушения, свързани с изграждането без разрешение от Министерството на околната среда и водите на ски лифта от Железен мост до Платото, чайна в същата местност, както и увеличаване на обема на резервоар за водоснабдяване на съоръженията за изкуствен сняг в местността Бъндеришка поляна. Според прокуратурата за тези обекти са издадени разрешения от главния архитект на община Банско, като при издаването им са допуснати нарушения на Закона за устройството на териториите, като липсват надлежно издадени становища за въздействието върху околната среда.
Разрешенията обаче са издадени в периода 2003-2004 г., тоест – изтекъл е 10-годишният период, в който е можело да започне наказателното преследване. "Предвид факта, че към датата на завършване на проверката са изминали повече от 10 години от датата на издаване на разрешителните за строеж, не е необходимо излагането на съображения относно съставомерността на деянията", се посочва в решението на прокуратурата.
Преписката на благоевградската прокуратура е прекратена, като решението може да бъде обжалвано пред Апелативната прокуратура в София.
Дневник
Коментари
Анна Мария
Прокуратурата излезе днес с официално становище, че нарушения няма /след 3 г разследване/. Тук нещо има сбъркано май....
Рангелов
Окзава се, че еколозите толкова време лъжат цялата общественост с цел да си получат парите от Швейцария.
Немо
Дам то е пределно ясно ,че зелените защитават чужди интереси.