Нарушения при възлагане на обществените поръчки са сред най-разпространените форми на корупция в Шуменско. Това става ясно от доклада за дейността на ТД „Национална сигурност“ - Шумен за 2014 г. Днес той бе представен от директора на ДАНС-Шумен Калин Кръстев по време на заседанието на Областния обществен съвет за превенция и противодействие на корупцията.
„Налице са данни за нарушения, както при големите инфраструктурни проекти, така и при малките обществени поръчки по изграждане на спортни съоръжения, градско осветление, облагородяване на градска среда, горива, доставка на хранителни продукти, консумативи, осъществяване на охранителна дейност, строително-монтажни работи по общински сгради и др.“, каза Кръстев.
Той отбеляза, че при някои поръчки необосновано се възлага максимално възможния срок от 5 г. с цел след изтичане на мандата на лицата, заемащи държавни длъжности, правоприемникът да продължи изпълнението на договора. В много от случаите той уточни, че има обвързаност между възложител, изпълнител и подизпълнител, като служителите, заемащи държавни длъжности оказват влияние за избор на конкретно дружество или консорциум, или участват в отделни етапи от реализацията на проекти, чрез подставени фирми.
„Запазва се своеобразния местен монопол. Някои юридически лица са избрани за изпълнители по над 10 значими проекта за съответния регион, има индикации за неформални договорености за бъдещо възлагане на определени дружества на проекти с голяма финансова стойност, индикации за манипулиране решението на комисията, провеждаща процедурата по избора за изпълнител“, каза Кръстев. Той уточни, че сред нарушенията са и предоставянето на изпреварваща и специфична информация, съчетана със специално подбрани критерии за оценка на кандидатите или залагане на кратки срокове за предоставяне на необходимата за участие техническа документация. И още - залагане на дискриминационни изисквания за финансово състояние, технически спецификации, гаранция за качество и „всичко това е за предопределящо избора на конкретно дружество за изпълнител на даден проект“, заяви Кръстев.
Той добави, че при обществените поръчки се забелязва и поставяне на критерии за оценка, които нямат отношение към предмета на обществена поръчка, забелязва се фрагментиране на обществената поръчка с цел намаляване на стойността и до прага за прилагане на процедури за пряко договаряне без обявления.
Освен всичко това Кръстев отбеляза, че при някои от обществените поръчки налице са договорености за завишаване на количествено стойностните показатели и актуване на неизвършени дейности. „Констатирани са съществени разминавания между заложените по проект параметри и реалното изпълнение като например несъответствие при елементи от наземната инфраструктура, настилки, осветление и др., влагане на занижени количества материали, променени или премахнати сложни архитектурни детайли, закупена техника, неотговаряща на зададените условия“.
Не на последно място сред нарушенията на обществените поръчки са и оказването на натиск от страна на лица, изпълняващи държавни длъжности с участници в конкурса за необжалване пред КЗК срещу обещания за изпълнение на договори за други проекти. Друго констатирано нарушение е и наличието на предварителни договорености между или с участниците, целящи разпределението на обществените поръчки преди подаване на офертите. "Договореностите са за фиктивно участие на свързани дружества със сходни оферти или подаващи непълна или неточна документация", уточни Кръстев.
„22 са регистрираните сигнали за престъпления с корупционен елемент в ОДМВР-Шумен през 2014 година, стана ясно от изказването на директора на Областна дирекция на МВР в Шумен Илиян Николов на заседанието на Областния обществен съвет днес.
„През миналата година полицейски служители установиха длъжностно лице, член на изпитна комисия, поискал 500 лева от задочен ученик. Установени са още шест престъпни деяния на длъжностни лица, превишили правата си с цел облага. Едно от тях е извършена заверка на длъжностно лице на официален документ с неистинско съдържание, с цел да се направи последващо разпореждане със земеделска земя“, уточни Николов.
През годината полицията е образувала две досъдебни производства за безстопанственост от длъжностни лица. Установени са и 13 престъпни деяния за длъжностно присвояване на вещи и парични средства, които са им били поверени да ги пазят или управляват.
ШУМ.БГ
Коментари
E-plant
Тази фирма E-plant поддържа (в кавички) уличното освветление и е свързана с поредената корупционна сделка...толква са некадърни, а получават големи суми. За това няма през ноща ул.осветление...
Иванета
Инфраструктурата е на възможно най-ниско ниво за град от XXI в. Да не говорим за липсата на осветление и калпави светофари, липса на достатъчно пътни знаци и табели! Препратка към Иван Иванов и баща му, че не са си свършили работата!
статистика
Не напразно Община Шумен е сред последните в класацията за усвоени евросредства и е сред последните като качество на живот. А бяхме десетия град! Над 80 % от населението не одобрява практиките на общината и подчинените.
Патриот
Празни или по скоро общи приказки. Това не може да е доклад. Това, което казвате г-н Кръстев всички го знаем, никаква конкретика не споменавате? Кажете за кои Общини, за кои кметове и други длъжностни лица имате информация за корупция и за какво и работите. "Доклада ви" е взаимстван от Доклада за оценка на корупцията: антикорупционни политики срещу завладяването на държавата, който явно сте прочели ето от тук - http://www.csd.bg/artShowbg.php?id=17171, е това може и ние да си го прочетем! От кого се криете и от кого ви е страх да говорите с имена и факти? Обществото това го интересува, конкретно имена и факти, а не общи статистически неща, които са общодостъпни за всеки в Интернет на посочения Интернет адрес. Започнете от Агент "Хари", ако не знаете кой е ще ви кажем - Л. Христов и от Дъбов - ето ви сигнал.
Патриот
Празни или по скоро общи приказки. Това не може да е доклад. Това, което казвате г-н Кръстев всички го знаем, никаква конкретика не споменавате? Кажете за кои Общини, за кои кметове и други длъжностни лица имате информация за корупция и за какво и работите. "Доклада ви" е взаимстван от Доклада за оценка на корупцията: антикорупционни политики срещу завладяването на държавата, който явно сте прочели ето от тук - http://www.csd.bg/artShowbg.php?id=17171, е това може и ние да си го прочетем! От кого се криете и от кого ви е страх да говорите с имена и факти? Обществото това го интересува, конкретно имена и факти, а не общи статистически неща, които са общодостъпни за всеки в Интернет на посочения Интернет адрес. Започнете от Агент "Хари", ако не знаете кой е ще ви кажем - Л. Христов и от Дъбов - ето ви сигнал.
Илмира
Доверието към управниците в Община Шумен спада с всеки изминал ден и с всяка една стъпка, която спестяват на шуменци! Всяко забавяне, всяка лъжа, измама и кражба излиза наяве! На избори най-добре се вижда истинското отношение на хората към партиите.
малко ли е?
Пълно е с корупция! Един се продаде за 10 хил. за да стане Областен управител, друг взема рушвети, но продължава да отговаря за европейските програми, трети подтиква да се вземат и дават подкупи и е зам. кмет! Имаме един, който продаде пазара на бандит и крадец! Така също си имаме театър в ремонт почти година.
АБВ
Г-н Кръстеви има на кого да цитира именна. Важното е, че има някаква информация, която стига и до обществото, което не е било до сега.
Павлета
Назря момента да започнат да се цитират и имена на участниците и аферите, в които са забъркани!