Вицепремиерът на Турция се изказа против президента Реджеп Ердоган, заявявайки, че "не е редно" лидерът на страната да "заплашва" централната банка.
Ердоган разклати пазарите през последните седмици със свирепите си критики към номинално независимата централна банка заради нежеланието й да намали драстично лихвените проценти.
Но вицепремиерът Бюлент Арънч, близък съратник на Ердоган, заяви, че банката "прави всичко възможно" и действа "разумно и предпазливо" при вземането на решения за финансовата си политика.
"Не беше редно той да заплашва централната банка. Отсега нататък нищо не трябва да се говори срещу банката. Президентът трябва единствено да води. Заявленията му могат да се разтълкуват погрешно. Западняците са склонни да се тревожат от подобни спорове", заяви Арънч в интервю на живо за частната телевизия Ен Ти Ви.
Централната банка намали лихвите си, но далеч по-малко, от това, което Ердоган иска, за да стимулира слабото икономическо развитие преди парламентарните избори през юни.
Спорът стана причина турската валута да падне до рекордно ниски стойности през изминалия месец. От средата на януари лирата спадна с повече от 11% спрямо долара.
На търговските пазари днес, лирата удари рекордно ниската стойност от 2.6330 за долар, разбивайки вчерашната психологическа бариера от 2.6 лири за долар.
"Смятам, че постоянните критики срещу гуверньора на централната банка и съмненията, хвърлени върху икономиката чрез банката може би са се отразили върху поскъпването на долара спрямо лирата", заяви Арънч.
Междувременно, Ердоган обвинява спекулантите и това, което той нарича "лоби за лихвения процент", което се опитва да възпрепятства развитието на Турция чрез по-високи лихви", за слабата лира. Той предупреди, че "тези, които излишно инвестират в долари може да се окажат разочаровани". Освен това Ердоган заяви, че ще разговаря с гуверньора на централната банка Ердем Башчи и вицепремиерът Али Бабаджан, след като последният се върне от визитата си в Ню Йорк.
Бабаджан, премиерът Ахмет Давутоглу и финансовият министър Мехмет Шимшек се срещнаха с чуждестранни финансисти в Ню Йорк в опит да намалят притесненията за икономическото управление на страната. Давутоглу заяви пред репортери в Ню Йорк, че е говорил с Башчи за падането на лирата, заявявайки, че "всички възможни мерки" ще бъдат предприети по въпроса, ако е необходимо.
През изминалите дни се появиха слухове, че Башчи и Бабаджан, турските високопоставени лица, ползващи се с най-голямо доверие на пазара, ще подадат оставките си. /АФП
Коментари
Добави коментар