Четвърти ден Кърджалийска област е в тежък сблъсък със снежната стихия, която остави стотици селища без ток и вода, без всякакви връзки със света и без доставки на храни, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.
Снегорини и всевъзможна техника пробиват 4-метрови преспи, за да отворят път на поредната линейка. Високопроходими автомобили доставят хляб и свещи за откъснатите селища. Спешните медици газят в сняг до кръста с часове, за да се доберат до болни деца и възрастни. Днес в неравната битка със зимата се включиха и два хеликоптера, пратени от Министерството на отбраната да окажат помощ на хора в труднодостъпните селища в Източните Родопи. Първата машина с медицински екип се отправи за ардинското село Голобрад, където в дома си е блокирана онкоболна жена, осигурени са й необходимите лекарства. По-рано днес тръгна слух, че 80-годишната Фатме Исмаил в село Брезен, Ардинско с инсулинова зависимост е починала поради липса на медикаменти. От областния кризисен щаб опровергаха това и съобщиха , че старицата е в добро състояние, поставен й е инсулин и не се налага настаняването й в болница. С вертолет до болницата в Кърджали бе транспортирана болна жена от крумовградското село Черничево, която се нуждае от оперативна намеса. Със същата летателна машина е доставена храна на бедстващото семейство с 6 деца в село Голобрад. Екипът в първия хеликоптер, който пристигна по-рано от летище Пловдив, успя да вземе родилката от Горно Прахово и оказа медицинска помощ на двамата диабетно болни в Любино, Ардинско. На пациентите е доставен и инсулин. Останалите, които днес се нуждаеха от спешна медицинска помощ, бяха откарани с верижни машини на Пожарната до центровете. Това са двама пациенти на хемодиализа от кирковските села Средско и Вълчанка, болна жена от Гривяк и друга от Делвино. Невижданата от десетки години насам зима взе и жертва – вчера край автобусната спирка на село Горна кула, Крумовградско, беше открит трупът на 65-годишния самотник Сабахатин Азис.
Още в началото на снежната криза общинската служба ГРАО в Кърджали само за ден издаде 7 смъртни акта, а мълвата за това обиколи светкавично града. Оказа се, че тези случаи нямат никаква връзка с бедствената ситуация, което подчерта управителят на многопрофилната болница д-р Тодор Черкезов. Не липсваха и добрите новини на фона на белия кошмар – родиха се бебета, след като майките им стискаха зъби часове наред, докато коли на пожарната и линейки ги транспортираха в преспите. Всеки ден с неистови усилия на медици, огнеборци и граждански спасители до болниците се превозват пациенти на хемодиализа. Млада лекарка и медицинска сестра избродиха километри пеша в снеговете, за да окажат помощ на болни бебета. Жертви дадоха и домашните животни – в село Македонци се срути обор и уби 8 крави, като по чудо стопанинът им Ахмед Ахмед не бил там в момента. Подобни сигнали за мъртви животни се получават и от други села. Под тежестта на снега пропадна и навесът на бензиностанция на северния изход на Кърджали. Пострадали няма.
Екипите на Електроенергийния оператор и на EVN се сблъскаха с непредвидената ярост на мокрия сняг, който нанесе мащабни поражения на мрежата, прекъсна кабели, събори бетонни електрически стълбове и удари подстанциите. Единствен областният град Кърджали се оказа с непрекъснато електрозахранване, въпреки множеството сигнали от абонати за ток със сривове в подаваното напрежение. Община Ардино продължава да бъде в най-тежка ситуация, там никъде още не е възстановено електрозахранването, а болницата работи на агрегат. Днес там с високопроходим автомобил бяха доставени, лекарства, медикаменти, хранителни продукти и вода. Около 200 общо са селищата и махалите в областта, които четвърти ден са без ток. EVN мобилизира 40 екипа, 18 от тях са от подразделенията на дружеството в други градове, пратени за подкрепление. На територията на областта се подменят временно с дървени потрошените от стихията 90 бетонни електрически стълбове. Вчера военен хеликоптер "Кугър" бе пратен от Министерството на отбраната за оглед на щетите по електропреносната мрежа. Това не остана незабелязано от местните лидери на БСП, които днес разпространиха драматична декларация, изразяваща недоволството им от неадекватните действия на държавата. Експертите, ангажирани денонощно в кризисния щаб, подминаха реакцията на социалистите с мълчание. Училищата и детските градини остават затворени и утре, с изключение на тези в Кърджали, където дъждовете снощи започнаха да топят натрупания сняг.
Кризата в кърджалийско извика на място и регионалния министър Лиляна Павлова. В началото на февруари тя бе в града с кампанийна задача за санирането, но й се наложи да инспектира чудовищни свлачища, оставили семейства без дом. Този път Павлова не скри възмущението си от нулевата работа на областния директор на пътното управление Орхан Ибрахим и гневът й от събота днес се трансформира в заповед за уволнението му. В Кърджали пристигна и вътрешният министър в оставка Веселин Вучков, който не уволни никого, напротив, даде много висока оценка на организацията и действията на структурите на МВР в борбата със стихията. Въпреки неимоверните усилия на властите, институциите, фирмите и доброволците, Кърджалийска област остава в плен на безпрецедентния снежен капан. Поне още 10 дни, според мнението на експертите и неизвестно колко според природата. /БГНЕС
Коментари
миналия век
През социализма при такива случаи щяха да включат армията. Сега няма армия, има военна техника, фрашкана с електроника, която е тясно програмирана, както тясно програмирани са и главите на демократичните ни управници.
Сега говорим за младежите като за дечурлига, на които трябва да се помага и които трябва да бъдат поощрявани да правят гимнастика на улицата / стрийт фитнес /, защото иначе ще се дрогират. Но няма и през ум да им мине да се захванат да разчистят.
Живеем както едно време чергарите от ден за ден: без запаси , без алтернатива за "черни дни", защото "мислим позитивно".