Чешките спецслужби са заподозрели трима служители на руското посолство в Прага в шпионаж, в следствие на което те са били принудени да напусната страната, съобщава РБК, позовавайки се на вестник Respect.
Изданието твърди, че миналата година Службата за информация и безопасност е провела операция, завършила с "дипломатически конфликт" между Прага и Москва. Според вестника спецслужбите са заподозрели трима руски дипломати, работили в Чехия в шпионаж, в резултат на което те били принудени да се върнат в Русия.
За да избегне ескалация на конфликта, Прага не прогонила веднага дипломатите, но не продължила разрешението им за пребиваване в страната. По този начин според изданието била възпряна операция на Москва, която би могла да застраши сигурността на Чехия.
В последно време броят на служителите на руското посолство в Прага е увеличен значително, посочва вестникът, като по негови данни там в момента работят 125 души – много по-голям брой хора, отколкото в което и да било друго посолство в Чехия.
Запитана от "РИА Новости" относно заподозрените в шпионаж дипломати, Службата за външно разузнаване в Русия отказва коментар. Посолството на Русия в Чехия също не отговаря на въпросите на "Интерфакс" за публикуваната във вестника информация.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар