Партиите от управляващата коалиция се оказаха с два проекта за бъдещето на разузнаването, след като днес ГЕРБ и АБВ внесоха пакета от четири закона за специалните служби - за Националната разузнавателна служба, за Националната служба за охрана, за военното разузнаване и общ устройствен закон за спецслужбите. От Реформаторския блок твърдят, че няма противоречие с коалиционния им партньор и чак между първо и второ четене ще проведат консултации и преговори за начина, по който трябва да се управляват службите.

Противоречието обаче идва от това, че ГЕРБ предлага два отделни закона, които уреждат дейността на Националната разузнавателна служба, която минава на подчинение на изпълнителната власт, и за военното разузнаване, което си остава като служба в Министерството на отбраната. Реформаторският блок пък внесе още в началото на мандата законопроект за сливането на военното и цивилното разузнаване в Държавна агенция "Разузнаване".

Според председателя на вътрешната комисия Атанас Атанасов (РБ) реформаторите няма да отстъпят от виждането си за сливане на двете структури. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, който е и основен вносител на 4-те законопроекта, аргументира предложението за запазване на двете структури с това, че се търси политически консенсус с всички групи, включително и с опозицията. Всички са на мнение двете разузнавателни служби да останат разделени, каквато е практиката и в други държави, посочи Цветанов.

Има нужда от регламентация на спецслужбите, която се отлага 25 години, коментира пред журналисти Атанас Атанасов. Надяваме се, че след първото четене на законопроектите ще намерим оптималното решение за начина, по който да се управлява сектора, добави той. Според него липсата на подписи на депутати от РБ под проектите е случайна.

Реформаторите настояват да бъде регламентиран законово Съвета по сигурността към Министерския съвет, за да има обща координация на сектора и лявата ръка да знае какво прави дясната. "Както има единен контраразузнавателен орган (Държавна агенция "Национална сигурност" - бел. ред.), така трябва да има единен разузнавателен орган. Както ДАНС запази своята автономия, това трябва да се случи и с разузнаването", смята Атанасов.

Според него това не е диаметрална разлика с ГЕРБ. Те са подготвили два законопроекта, но няма пречка между първо и второ четене да бъдат обединени и да се създаде общо ръководство на разузнаването като се запази автономия на службите, коментира Атанасов.

Според БСП пък, ако управляващите са искали да постъпят сериозно и да обсъдят всички детайли и аспекти на националната сигурност, е било редно в парламента да се създаде контактна група, да се направи преглед на четирите закона и да се приемат тези, по които има консенсус.

ГЕРБ и АБВ предлагат четирите законопроекта, които бяха приети на първо четене в първия управленски мандат на Бойко Борисов, след като беше постигнато съгласие за тях назаседание на Консултативния съвет за национална сигурност при президента Росен Плевнелиев. Заради оставката на кабинета на Борисов, парламентът не успя да ги приеме окончателно.

Проектите предвиждат и парламентарен контрол за трите служби - НСО, НРС и военното разузнаване, чрез контрол на финансовите разходи при определени операции. Това ще се прави от ресорната парламентарна комисия за контрол на ДАНС и спецслужбите.

dnevnik.bg