Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова потвърди в сутрешния блок на БиТиВи, че Нели Кордовска, управител на ключовото управление "Банков надзор" в БНБ, е изтеглила влога си от КТБ часове преди банката да бъде поставена под специален надзор в началото на лятото. Стоянова посочи, че тази информация е била потвърдена от ръководството на централната банка в отговор на въпрос от Народното събрание.

Стоянова също каза, че други представители на БНБ също имат сметки в банката с отнет лиценз, но все още чакат да си получат парите. "Аз съм убедена, че в ръководството на БНБ имат сметки в КТБ и не са ги изтеглили", посочи тя.

Депутатът посочи, че е убедена в това, че Кордовска законно е спасила парите си, но все пак се е възползвала от вътрешната информация, с която разполага.

За това теглене се разбра през февруари по неофициална информация. Публикации показаха и факсимиле от извършено плащане след края на официалното работно време на банката - в 17.10 ч., като според сайта паричният салон на КТБ приключва работата с клиенти в 16.30 ч.  Според публикациите Кордовска е имала две сметки, чиято обща стойност надхвърля гарантираните по закон влогове.

Продължаваме да настояваме управителят на БНБ да си подаде оставката, посочи Стоянова в отговор на въпрос и допълни, че това е морално задължение на Иван Искров вместо, което той поставял условие това да стане, когато управляващите се обединят около личност, която да поеме поста. Писмо с такова заявление Искров изпрати до парламента миналата година в разгара на скандалите около надзора над КТБ.

По повод решението да се приемат спешни промени в Закона за банковата несъстоятелност заради пордължаващите прихващания от цесии с активи в КТБ, Стоянова посочи, че БНБ няма защо да управлява повече КТБ, защото тя не е банка.

"БНБ имаше работа по време на специалния надзор и тогава основната задача беше да се оздрави банката. За мен определено БНБ не си свърши работата, но това трябва да се докаже с констатации на временната анкетна комисия. В момента сме в едно безвремие. Квесторите са там, управляват нещо, което не е банка. Синдик не може да влезе, защото съдът не е обявил несъстоятелност. И никой не може да контролира какви сделки одобряват квесторите", обобщи ситуацията Стоянова.

По думите й квесторите са разрешили тези сделки, в резултат на които активите на КТБ са се стопили с 1 млрд. лв., или като са нарушили закона, или като са го заобиколили.

"Не мога да го нарека в момента кражба, защото това означава да обидя някого, но налице е намаляването на активите на КТБ, което намалява шансовете на всички кредитори да се удовлетворят", допълни депутатът.

Тя обясни, че тези, които имат сериозни влогове се опитват чрез прихващания да прередят Фонда за гарантиране на влоговете, респективно държавата, и по-малките кредитори, които нямат толкова добри адвокати, и да решат собствените интереси.

dnevnik.bg