Комуникационно-информационният модул на НАТО ще бъде изграден в Горна Малина, заяви министърът на отбраната Николай Ненчев пред журналисти в Смолян.
Решението за изграждането на този модул е взето през месец май 2011 година. Той ще бъде разположен в Горна Малина край София. В него ще работят двама офицери и 55 сержанти и войници.
Днес премиерът Бойко Борисов и министърът на отбраната Николай Ненчев, които са в бедстващия регион на община Смолян, се срещнаха с военнослужещи от 101-ви Алпийски батальон. Ненчев беше запознат от командира на 101-ви Алпийски батальон подполковник Димитър Кацаров с условията, при които военнослужещите оказват непрестанна помощ на населението, както и с извършените до момента и с предстоящите им действия. Беше потвърдено, че комуникацията с местните власти е много добра.
Пред журналисти Николай Ненчев разясни внесения вчера проект на Закон за ратифициране на Споразумението за поддържане на гарнизон между Република България и Върховното главно командване на обединените въоръжени сили в Европа (SHAPE) относно базова поддръжка на Модул на КИС със способности за развръщане (DСM). "Основната задача на модула е комуникационно-информационна поддръжка на щабове на Алианса на оперативно ниво при участието им в мисии, операции, учения и кризи, осигуряваща командването и управлението от командващия на Съюзното командване на НАТО по операциите", уточни Ненчев. Той припомни, че през юни 2009 г. от Военния комитет на НАТО и в последствие от Северноатлантическия съвет е взето решение в Република България да бъде сформиран национален мобилен комуникационно-информационен модул на НАТО (DCM-F) в състава на 2 свързочен батальон, разположен в Гразанезе, Италия към Групата на НАТО по КИС. Изграждането на необходимата инфраструктура за този модул е проект по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Program).
С Решение не Министерския съвет от 29 август 2012 г. неговото изпълнение на територията на Република България е одобрено, а с решение на МС от 5 май 2011 г. е обявено разполагането му в района на военно формирование 28860 - Горна Малина.
Една от националните отговорности на страната ни е попълването на националния КИС модул с личен състав от двама офицери и 55 сержанти и войници. България е поела ангажимент за изграждане на DCM-F и достигане до състояние на негова начална оперативна готовност (Initial Operational Capabilities) в края на 2014 г. и пълна оперативна готовност (Full Operational Capabilities) през 2017 г.
За да бъде постигнато моментното ниво на подготовка, личният състав от националния модул премина ускорено приоритетно обучение в курсове в училището на НАТО по КИС в Латина, Италия и участва в специализирани курсове в района за дислокация на DCM-E в Букурещ, Румъния. Важна роля за повишаването на практическите умения изигра и участието в коалиционните учения за сглобяване на мрежата на КИС на НАТО "Steadfast COBALT", "Steadfast ILLUSION" И "Trident Jaguar". От юли 2014 г. до януари 2015 г. DCM-F осигури комуникационно-информационна поддръжка в операцията на НАТО "Active Fence" в Турция, което допълнително доведе до придобиването на безценен опит и рутина за бъдещото изграждане и доразвиване на способности по КИС.
Основните усилия към момента са насочени към подготовка на модула за участието му по осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка на щаба на операцията "Решителна подкрепа" в Кабул, Афганистан от юли 2015 г. до януари 2016 г.
БГНЕС припомня, че в последните минути на работния ден в петък в деловодството на Народното събрание бе внесен законопроект на Министерския съвет, с който се узаконява разполагането на батальон на НАТО на територията на България. Законопроектът е приет на заседание на правителството на 11 март.
Пълното наименование на документа гласи: "Законопроект за ратифициране на Споразумението за поддържане на гарнизон (GSA) между Република България, представяна от Министерството на отбраната, и Върховното главно командване на обединените въоръжени сили в Европа (SHAPE) относно Базова поддръжка на Модул на КИС със способности за развръщане (DCM), 2-ри Свързочен батальон на НАТО (2NSB).
На последното заседание на правителството беше предложено на Народното събрание да ратифицира подписаното през м. г. споразумение за поддържане на гарнизон между България и Върховното главно командване на Обединените въоръжени сили в Европа относно базовата поддръжка на Модул на КИС със способности за развръщане, 2-ри Свързочен батальон на НАТО. С него се определят условията за установяване, функциониране и осигуряване на комуникационния модул у нас.
Мобилният комуникационно-информационен модул принадлежи към командната структура на Алианса, което му позволява да се ползва от общото финансиране на организацията. Попълването на щата на модула е национална отговорност, докато комуникационно-информационното оборудване следва да бъде предоставено по линия на общото финансиране на НАТО.
От 15 март започва съвместна тактическа подготовка на военния полигон "Ново село" с участието на сили и средства от Сухопътните войски на САЩ и наши военни. В учението ще участват 350 американски военни, до 50 единици бойна техника, сред които и четири танка, 13 хеликоптера, друга поддържаща и осигуряваща техника. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Не на майтап някой ни мисли злото и иска да ни вкара във война.
Големи боеспообности , Големи бойни части , бре.
Анонимен
в Банкя да е този център. Там има идна къща на една улица. Там. Там . другаде нещем.
вкр
Според неназован източник част от този щаб ще бъде установен в с.Мараш-Шюменско.Ще има и щабна и обсужваща рота от НАТО разквартирувана в с.Салманово-Шюменско.Ще се изгражда съответната пътна инфра структура за която ще се проведат търгове за възлагане на обществени поръчки.Ще се търси строителна фирма за изграждане на военно селище по американски образец и стандатите на НАТО..................................................спрaвка www/NATO.bg.com