Близо една трета от българите (29.6%) са променили негативно отношението си към Русия, заради анексирането на Крим и военния конфликт в Украйна. Това показват данните от проучване* на агенция "Алфа Рисърч" за обществените нагласи по повод на конфликта в Украйна и позицията на България.
Българите продължават да харесват Русия, но смятат, че тя не може да бъде модел за развитие и да им предостави по-добри перспективи от членството в ЕС и НАТО. Това е основният извод на социолозите от агенцията на базата на данните. Привързаността към Русия остава висока. 54% са запазили положителното си отношение към страната непроменено, а други 7% твърдят, че й симпатизират дори повече от преди анексирането на Крим.За общо 40% от анкетираните действията на Русия в конфликта пораждат негативно отношение. От тях само 9% заявяват, че са имали отрицателна позиция и преди това, а останалите 30% са променили отношението си заради политиката й към Украйна. За една година Русия е успяла да предизвика в България четири пъти повече промени в негативна посока (сред 30% от хората), отколкото в позитивна (сред 7%), отчитат от "Алфа рисърч".
Основните социални групи, сред които Русия влошава образа си са жителите на София и най-вече между 18 - 30 годишните, докато възрастните хора над 60 г. остават ядрото на подкрепата за руската политика.
Повечето от българите подкрепят членството на страната в НАТО
За 42% от хората участието в алианса е важно за сигурността и отбраната на България, а 22% смятат, че то е вредно за страната. 53% са на мнение, че България трябва да изпълнява всичките си задължения като лоялен член на алианса, 32% - че в зависимост от ситуацията може да не изпълнява някои от тях и само 14% - че не трябва да ги изпълнява и е по-добре да напусне НАТО.
Проучването отчита още, че на фона на подкрепата за членството на България в ЕС и НАТО българската външна политика по повод на конфликта в Украйна се оценява предимно положително. Три четвърти (74%) смятат, че България води умерена и балансирана политика, 12% - че е прекалено агресивна и сред "ястребите" в ЕС, а 10%, обратното – че е прекалено предана на Русия и не е лоялен член на ЕС и НАТО.
Мнозинството от анкетираните не подкрепя налагането на нови санкции срещу Русия (61%) срещу (39%) подкрепящи
На хипотетичен референдум за външно-политическото бъдеще на страната 63% биха гласували "За" запазване ориентацията към ЕС и НАТО срещу 33% - "За" преориентация към Русия и евразийския съюз около нея.
Нагласите остават практически без промяна в сравнение с април миналата година, отбелязват в коментара си към проучването от агенцията. Проевропейската ориентация и подкрепа за политиката на ЕС преобладава във всички образователни и възрастови групи.
Сред симпатизантите на БСП, АБВ и "Атака" преобладава желанието за външно-политически съюз около Русия
И в трите електората по около 35%-38% са за участие в ЕС срещу 59%-62% за съюз с Русия. За една година промяна в мнението и числеността на тези групи не е настъпила. Новото е в радикализацията на т.нар. "крайни политическите русофили" (около 6%-8%), които безпрекословно подкрепят политиката на Русия, до степен, че са склонни да й отдадат приоритет пред националните интереси.
Силните фигури и лидери, които биха могли да повлияят за позитивния изход от конфликта в Източна Украйна се виждат в лицето на руския президент Владимир Путин (51%), германския канцлер Ангела Меркел (31%), президента на САЩ Барак Обама (25%). ЕС и неговите лидери се разглеждат като отсъстващи от решаването на конфликта – между 2% и 4% посочват президента на ЕС Доналд Туск, председателя на ЕК – Жан-Клод Юнкер, или върховния представител на ЕС по външна политика Федерика Могерини като способни да повлияят за благоприятен изход от кризата.
Географското местоположение на България, военните конфликти недалеч от северните и южни граници, както и терористичните атаки в различни райони на света през последните месеци, допълнително изострят общественото внимание към този проблем.
Според данните 75% от хората смятат, че действията на "Ислямска държава" и други терористични групи представляват по-голяма заплаха за мира, отколкото конфликта в Източна Украйна. Според агенцията, това е още едно основание да настояват за участие на България в съюзи и организации, които са способни да гарантират националната й сигурност.
dnevnik.bg
Коментари
Настрадин ходжа
Кои са тези алфарисърч, че да раздават наклон на кура на българите и някой гарантира ли голословните им твърдения на тия измислените дупедавци на властта, или "изследванията" им са чиста поръчка на Тиквата!?
Ева
Стига сте заблуждавали хората със съмнителни проучвания.Няма и капка истина в тези писания.Народът е с Русия и против Европейския съюз който ни натрапиха и ни натрапват.
@
Отново платени проучвания,аз и много май познати са на друго мнение,как за 25 г.един път не се случи някой да ме анкетира.Като се опитвате да ни манипулирате или им вярвате на тия драскачи ,направете референдум за НАТО и членството ни в ЕС.
Андрешко
Вярваме на всички социологически проучвания и най-много на поръчаните .
Нали това е най-масово използвания начин на промиване на мозъците , особено на жителите на София и най-вече между 18 - 30 годишните.
1111111
Бахти цирка,нямало пари,а за тия лъжи имат,тъпа държава ,тъп народ.
Анонимен
Нискообразованите, възрастните(над 60), от селата и малките градове избиратели на Атака, БСП и АБВ си обичат Путин и не вярват на социологичните проучвания.
Предвид възрастта на тези хора и според биологическите закони любовта на българина към имперската политика на Русия ще намалява с времето.
друг анонимен
Високообразованите "калинки" с купените дипломи , младите /под 60/ , от големите градове не избиратели
на Атака,БСП и АБВ мразят Путин и вярват на социологически проучвания .
Предвид възрастта на тези хора и според биологическите закони и те ще станат възрастни
/над 60/ и тогава ще разберат защо любовта на българина е била такава .