Действията на Русия в Крим и Източна Украйна показаха готовността на Русия да започне процес на промяна суверенните граници на суверенни държави със сила.
Това е съществено отклонение от международно приетите правни норми.
Това заяви на брифинг в сградата на Министерството на отбраната зам.-върховният главнокомандващ на съюзническото командване по операциите на НАТО ген. Ейдриън Брадшоу, предаде репортер на БГНЕС.
Ген. Брадшоу коментира, че това би имало последици не само за България, но и за всички държави в НАТО и особено за тези от Източния фланг. "Ние трябва да покажем недвусмислено, че сме непоколебими в това, че ще застанем зад постановките на член 5-ти. Нашият отговор досега е бил изцяло отбранителен и напълно пропорционален на заплахата, но е абсолютно необходимо да уверим съюзниците си, че заставаме зад принципите за колективната отбрана и няма да позволим агресия от страна на дадена държава към нито един от нашите съюзници", категоричен бе той. По думите му, въз основа на нашия възпиращ потенциал, в който всички съюзници трябва да имат доверие, ще можем да изградим по позитивни контакти с Русия.
Днес ген. Брадшоу е имал възможност да се срещне със зам.-министъра на отбраната, както и да разговаря с началника на отбраната вицеадмирал Николов. Двамата са обсъдили много въпроси, свързани с ученията и възможностите за подготовка и тренировки, като част от мерките на НАТО за гарантиране сигурността, разгръщане на сили в отговор на кризи и продължаващото участие на България в операции на НАТО в Афганистан и Косово.
Алиансът на държавите от НАТО единодушно одобри мерките за повишаване на гаранциите за сигурността, както и повишаване на готовността на силите за отговор на НАТО, каза Брадшоу. Той изрази удовлетворение от "плановете и готовността на България да осъществи изграждането на център за интегриране на силите на НАТО на своя територия, чиято цел ще бъде да спомогне за координиране на съвместната подготовка и тренировки".
Ген. Брадшоу отбеляза възможността на провеждащите се в момента военноморски маневри в Черно море, които са успели да демонстрират оперативна съвместимост между военноморските ни сили. "Приносът на България отразява вашата твърда решимост и ангажираност в колективната сигурност. Искам да изкажа своята благодарност на вас, на Българската армия и на вашата страна за вашата подкрепа и принос към Алианса", обърна се ген. Брадшоу към своя български колега.
Като член на НАТО България е в готовност да изпълнява своите ангажименти за осигуряване на сигурността в региона, заяви от своя страна началникът на отбраната на България вицеадмирал Румен Николов след срещата с ген. Ейдриън Брадшоу. Безспорно военностратегическата обстановка, допълнена от климатичните особености и енергийните проблеми не омаловажават значението на военния фактор, каза още вицеадмирал Николов. Военният фактор до голяма степен спомага за разрешаването на проблемите в областта на сигурността и отбраната, но така и при преодоляване на препятствия, които ни създават климатичните условия.
Всичко това е обвързано с подготовката, ученията и тренировките, които се осъществяват в съюзнически формат, част от които са българските сили, подчерта Николов. "Немислимо е в само наши условия да организираме и проведем тези тренировки и да разчитаме, че при необходимост от създали се условия в и извън територията ни, ще има достатъчен синхрон в действията на нашите сили и в действията на съюзниците при изостряне на обстановката", подчерта той.
"Искам категорично да заявя, че тази подготовка се води за участие в операции, но конкретна насоченост към момента няма. За да съществуват боеготови въоръжени сили, в това число и българските, е необходимо доверието на нашия личен състав в знанията и уменията на нашите партньори", каза той. Това, което се случва днес на наша територия е планирано през 2013 и 2014 година - нашите сили се подготвят за тези тренировки и учения в самостоятелна подготовка, но адаптират своята дейност по време на ученията, подчерта още вицеадмирал Николов.
За срещата си с ген. Брадшоу, началникът на отбраната каза, че са уточнени значими въпроси, отнасящи се за нашата страна, финансовото осигуряване на бъдещите дейности и естествено подготовката на въоръжените ни сили в синхрон с тази на нашите съюзници и партньори. /БГНЕС
Коментари
Анонимен
Всички страни които попаднаха или в рамките на СССР или в социалистическия блок и бяха добре защитени получиха възможност за икономическо развитие и в крайна сметка към 60-80те години имаха сносен стандарт на живот, със безплатни здравеопазване и образование, всеобща грамотност и сравнителна задоволеност. Единствената военна намеса на СССР която води до повече жертви е Афганистан и то защото там като съпротива САЩ създават организацията на талибаните и самия Бин Ладен. Жертвите от "Пражката пролет" например са 148.
Какво става в страните в които се намесва САЩ. Погледнете Хаити в списъка. Четири интервенции, като първата е 19 годишна окупация, а от 1991 насам САЩ не могат да решат искат ли Аристид на власт или не. Или просто го свалят и качват за тренировка на войниците. Хаити никога не се е отървала от влиянието на САЩ и е една от най-бедните страни в света. Салвадор - десетгодишен терор, изключителна жестокост. Същото е в Никрагуа и Гватемала. Страните са напълно съсипани до състояние на хуманитарна катастрофа. И то не през 30те години! А през 70те и 80те. Цяла латинска америка е залята от терора на военните хунти докарани на власт от ЦРУ (ш). Това е капиталистическа диктатура, наричана още фашизъм. Боливия - също една от най-бедните страни в света, Еквадор. Индонезия, на врата на Сухарто и поддръжниците му тежат 2 милиона жертви плюс геноцида в Източен Тимор. Ангола, СССР не успя да я защити, една от най-бедните страни в света. Виетнам е отделна тема. Начините на водене на война, зверствата и пръскането на цели площи с химикали нямат еквивалент в Афганистанската война на СССР. Единствената страна употребила атомно оръжие в света е САЩ, а двете страни употребили химическо оръжие са САЩ (във Виетнам) и Ирак (Ирано-Иракската война и срещу кюрдите в северен Ирак). Фактически, от всички страни където САЩ са се намесили след втората световна единствено Южна Корея е постигнала просперитет и то заради програмата на САЩ за подпомагане на страните граничещи със соц блока. Западна Европа също бива възстановена за да не се окаже САЩ в изолация ако комунистическите движения вземат та победят. А е и въпрос на расизъм да се възстанови Западна Европа.
* Коментар транслитериран от системата
0 2