Представители на компанията LIC33, която сама обяви, че е купила мажоритарен пакет в БТК, ще огласят намеренията си на пресконференция от 10.30 часа днес в столичния хотел "Хилтън".

Това обяви самата компания на сайта си, който се появи в интернет ден, след като стана ясна инвестицията.

"Намерението на инвеститора е да работи с правителството и всички акционери в телекома, за да рефинансира дълговете на компанията (900 млн. евро). Това би трябвало да спаси хиляда работни места и да даде възможност на инвеститорите да предпазят финансите на компанията в бъдеще", се казва в сайта. "Предишният собственик няма никакъв интерес към активите, придобити от LIC33", се допълва там.

В проект, озаглавен "Специална ситуация в България" в сайта се казва, че компанията е в процес на покупка на портфолио, което включва голям телеком (БТК), телекомуникационна инфраструктурна компания, дялове от компании в сферата на отбраната и авиацията, както и дялове в медии и недвижими имоти. Или конкретно казано, това означава: БТК, "Дунарит", "Авионамс" (бившият "Терем Георги Бенковски"), ТВ7, контролирани от години от Цветан Василев, посочва "Капитал".

По информация на "Капитал" от два независими източника VTB, която държи 33% в БТК, и кредиторите са били извън всякакви преговори за продажба на участието си, затова, ако се говори за продажба, тя е на дял под 44% от телекома.

Фирмата се обявява като частна инвестиционна компания, която търси партньорства с растящи бизнеси в Европа. "Ние купуваме контролни дялове и посвещаваме времето и усилията си да увеличим потенциала на нашите проекти, след което - след 3 до 5 години, излизаме от тях", пише на сайта на компанията. Все така неизвестни остават акционерите в енигматичната компания.

От сайта се разбира, че начело на LIC33 стои Пиер Луврие - белгийски гражданин с руски паспорт, съобщава "Капитал". Според информация на в. "Стандарт" преди две седмици в София е пристигнал представител на европейски инвеститор с интерес към "Дунарит", който е презентирал специално създадената Louvrier Investment Company (LIC). Той за кратко беше прокурист на "Дунарит", а отскоро е управител на "Кемира", което е собственик на военния завод.

За Луврие публичната информация е, че е член на борда на "Русгрейн холдинг" - компания, създадена през 2004 г. отбившия президент на руската фондова борса RTS Иван Тиришкин, с амбиции да се превърне в огромен играч на земеделския пазар в Русия.

Другата част от екипа включва Брус Бауърс (според информацията в сайта - инвеститор на развиващи се пазари с опит в управлението на хедж фондове в Източна Европа) и Анатоли Кайро, които са управляващи директори, старши съветник е генерал Бертран Кавайе (според официалната му визитка е работил във френската жандармерия, а в момента се занимава с финансова сигурност), а Жан Жакобе (специалист по преструктуриране на компании, започнал кариерата си в "Проктър и Гембъл") е също съветник, но независим.

На сайта на "инвеститорите от ЕС" се обяснява, че след придобиването на акциите в дружествата първо ще бъдат погасени дълговете им, след това ще се инвестира в развитието им и по-късно инвеститорът ще излезе от тях.

Посочва се още, че "инвеститорът от Европейския съюз" разчита много на силната подкрепа на българското правителство, което да гарантира спазването на закона в "тази ситуация" с БТК.

"Според моите сведения това, което излезе като информация, не е вярно", посочи в коментар по темата вицепремиерът Томислав Дончев миналата седмица.

dnevnik.bg